| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtu i karty podatkowej, czyli PIT-28 i PIT-16A

Roczne rozliczenie ryczałtu i karty podatkowej, czyli PIT-28 i PIT-16A

Podatnicy, którzy w 2008 roku rozliczali się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej, najpóźniej 2 lutego 2009 r. będą musieli złożyć zeznania roczne. W pierwszym przypadku rozliczenia będzie trzeba dokonać na PIT-28. W drugim konieczne będzie złożenie formularza PIT-16A.

Na karcie nie można świadczyć usług dla firm

Podatnik karty, który świadczy usługi na rzecz osób prawnych, straci prawo do rozliczeń w tej formie.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA: Od maja 2007 r. podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą - wysokospecjalistyczne usługi z zakresu chirurgii i medycyny pracy. Od roku 2008 działalność ta opodatkowana jest w formie karty podatkowej. W ramach prowadzonej działalności podatnik wykonuje usługi na rzecz osób fizycznych oraz pracowników różnych firm. Czy podatnik może wystawiać rachunki dla firm, które kierują swoich pracowników na okresowe badania lekarskie?

ODPOWIEDŹ IZBY: Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak zobowiązani wydawać na żądanie klientów rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Przepisy ustawy nie nakładają na podatników opodatkowanych w tej formie obowiązku wystawiania każdorazowo rachunków w związku z wykonaniem usługi lub sprzedażą towaru. Niemniej jednak wprost z ustawy wynika, że obowiązek taki ciąży na podatniku prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, w sytuacji gdy z żądaniem takim wystąpi usługobiorca. Kopie wystawionych rachunków i faktur należy przechowywać w kolejności numerów w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Warunkiem opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez lekarza zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej jest osobiste wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykonywanie tej działalności wyłącznie na rzecz osób fizycznych.

Zatem podatnik opodatkowany w formie karty podatkowej ma prawo wystawiania rachunków z tytułu świadczonych usług medycznych. Niemniej jednak świadczenie usług przez lekarza na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą uniemożliwia opodatkowanie w formie karty podatkowej. Nie może bowiem być uznane za wykonywanie wolnego zawodu.

Nie tylko zatem wystawianie rachunków na rzecz firm oraz publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, ale już samo wykonywanie przez podatnika usług na rzecz wskazanych podmiotów sprawia, że podatnikowi nie przysługuje opodatkowanie w tej formie.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 sierpnia 2008 r. (nr IPPB1/415-634/08-04/PJ)

OPINIA

TOMASZ RYSIAK

prawnik, prawnik w Kancelarii Magnusson

Należy zgodzić się z dyrektorem Izby Skarbowej w Warszawie, który uznał, że w opisanym przez podatnika w stanie faktycznym brak jest możliwości rozliczania na podstawie karty podatkowej. Definicja wolnego zawodu wskazana w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jasno wskazuje, że działalność lekarzy w ramach wolnego zawodu może być wykonywana jedynie na rzecz osób fizycznych. Jednocześnie w przypadku kierowania pacjentów na okresowe badania nabywcą usługi lekarza jest pracodawca. Tym samym należy uznać, że podatnik faktycznie nie świadczy usług na rzecz osób fizycznych. Dlatego też dyrektor izby skarbowej nie musiał się wypowiadać w zakresie sposobu udokumentowania przez podatnika świadczenia usług na rzecz pracodawców. Jednocześnie w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych podatnik byłby zobowiązany do wystawienia faktury lub rachunku.

Opracowała EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] nr 249(2371), 22 grudnia 2008 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK