| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rachunkowość związana z zakupem i eksploatacją samochodu

Rachunkowość związana z zakupem i eksploatacją samochodu

W poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo dokonać ewidencji księgowej związanej z zakupem i eksploatacją samochodu. Przedstawiamy możliwości ujęcia przez firmę samochodu w zależności od zaistniałej sytuacji. Wskazujemy sposoby ewidencji różnych form nabycia samochodu, włącznie z leasingiem. Mając na uwadze odmienne ujęcie leasingu w przepisach podatkowych i bilansowych.

Likwidacja samochodu z tytułu zużycia

Skutki likwidacji z powodu trwałego zużycia się samochodu jako środka trwałego zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych.

Na podstawie dokumentu LT następuje wycofanie z używania i postawienie środka trwałego w stan likwidacji.

Należy pamiętać, że likwidacja nie jest jednak jednoznaczna z usunięciem środka trwałego z ewidencji w danym roku. Zlikwidowany środek fizycznie może przecież zostać usunięty z ewidencji dopiero w następnym roku podatkowym.

Zapamiętaj

Koszty związane z likwidacją środka trwałego należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych.

W tabeli nr 43 prezentujemy ewidencję księgową likwidacji i demontażu samochodu jako środka trwałego, w tym jego ujęcie w ewidencji pozabilansowej i dowód LT.

Tabela 43. Ewidencja likwidacji samochodu zaliczonego do środków trwałych

 

Zgodnie z prawem

Art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

4) odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania,  

5) strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Leasing

Umowa leasingu może spełniać warunki leasingu finansowego na podstawie przepisów prawa bilansowego. Jednak dla celów podatkowych może być traktowana jak leasing operacyjny.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »