| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rachunkowość związana z zakupem i eksploatacją samochodu

Rachunkowość związana z zakupem i eksploatacją samochodu

W poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo dokonać ewidencji księgowej związanej z zakupem i eksploatacją samochodu. Przedstawiamy możliwości ujęcia przez firmę samochodu w zależności od zaistniałej sytuacji. Wskazujemy sposoby ewidencji różnych form nabycia samochodu, włącznie z leasingiem. Mając na uwadze odmienne ujęcie leasingu w przepisach podatkowych i bilansowych.

Ulepszenie samochodu

Wartość początkową stanowiącą cenę nabycia (lub koszt wytworzenia) środka trwałego (w naszym przypadku samochodu) powiększają koszty jego ulepszenia polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową (art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Wartość użytkowa mierzona jest okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.

Zapamiętaj

Jeśli firma dokonuje remontu środka trwałego (samochodu), który nabyła w stanie pogorszonym, to w rzeczywistości dokonuje ulepszenia tego środka trwałego. Za remont można uznać wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego (samochodu) wraz z wymianą zużytych składników technicznych.

Tabela 27. Ulepszenie samochodu jako środka trwałego

W związku z licznymi wątpliwościami związanym z treścią pojęcia „ulepszenie” warto zwrócić uwagę na pismo Ministerstwa Finansów z 13 marca 1995 r. (nr PO-3/722-160/94), w którym wyjaśniono pojęcia związane z ulepszeniem środków trwałych (a więc i z interesującymi nas samochodami). Zgodnie z nim ulepszenie środka trwałego stanowi:

• przebudowa, tj. zmiana (poprawienie) już istniejącego stanu,

• rozbudowa, czyli powiększenie składników majątkowych, w szczególności: budynków, linii technologicznych itp.,

• rekonstrukcja, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątku,

• adaptacja, tj. przystosowanie (przerobienie) go do wykorzystania w innym celu niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie mu nowych cech użytkowych,

• modernizacja, czyli unowocześnienie

Ulepszenie samochodu jako środka trwałego skutkuje koniecznością zwiększenia wartości początkowej o wartość nakładów na ulepszenie. Wartość początkową samochodu można zwiększyć o wydatki na jego ulepszenie (przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację), o ile łączna ich wartość przekroczy w roku 3500 zł. Nie każda przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja stanowi ulepszenie, powodujące konieczność powiększenia wartości początkowej środka trwałego (samochodu). Ulepszenie lub zakup części składowych lub peryferyjnych o wartości poniżej 3500 zł kwoty, może stanowić bezpośredni koszt uzyskania przychodu.

NASZA RADA

Z punktu widzenia przepisów ustawy o rachunkowości wartość początkową samochodu jako środka trwałego podwyższają wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza kwotę określoną przez firmę w zakładowym planie kont. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była to także kwota, którą narzucają przepisy podatkowe, czyli 3500 zł.

Wydatki ponoszone na ulepszenie samochodu prezentujemy w tabeli nr 28.

Tabela 28. Wydatki poniesione na ulepszenie samochodu

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK