| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wybrać metodę rozliczania VAT

Jak wybrać metodę rozliczania VAT

Podatnik, niezależnie od osiąganych przychodów (obrotów), może decydować o sposobie rozliczenia zobowiązania VAT. Wybór powinien nastąpić z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i charakterystyki działalności przedsiębiorstwa.

Możliwe metody rozliczania VAT

Należy podkreślić, że korzyści dla jednostki z wyboru odpowiedniej metody w dużej mierze zależą też od dyscypliny panującej w jednostce oraz od jej ogólnej płynności. Te metody umożliwiają uniknięcie sytuacji, gdy jednostki muszą uregulować zobowiązania z tytułu VAT przed wpływem ze sprzedaży. W przypadku jednostek mających trudności z regulowaniem zobowiązań nie tylko wobec dostawców, ale także wobec innych wierzycieli, np. pracowników, wybór metody rozliczania VAT nie oznacza rozwiązania problemów.

W zależności od wielkości przedsiębiorstwo może dokonać wyboru spośród kilku metod.

Schemat 1. Metody rozliczania VAT

Rozliczanie VAT przez małych podatników

Podatnicy mający status małego podatnika mogą wybrać jedną z trzech metod rozliczania VAT. Na czym one polegają?

Od 1 stycznia 2009 r. limit obrotów uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika został podwyższony. Zmiana limitu wynika z dostosowania ustawy o VAT do zapisów znowelizowanej ustawy o rachunkowości. W rezultacie w 2009 r. status małego podatnika VAT przysługuje podmiotowi:

• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro, tj. 4 053 000 zł według kursu średniego NBP z 1 października 2008 r. (do końca 2008 r. limit ten wynosił 800 000 euro),

• prowadzącemu przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającemu funduszami inwestycyjnymi, będącemu agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro, tj. 152 000 zł (do końca 2008 r. limit ten wynosił 30 000 euro).

Tabela 1. Metody rozliczania VAT dla małych podatników

Metoda kasowa

Stosowanie metody kasowej oznacza zmianę terminu powstania obowiązku podatkowego, który nastąpi z dniem uregulowania należności. Wybór tej metody wymaga ścisłego planowania i kontrolowania wpływów ze sprzedaży oraz płatności za zobowiązania na przestrzeni kwartalnej. Przydatnym narzędziem planowania jest cykl konwersji gotówki.

Schemat 2. Cykl gotówkowy

W metodzie kasowej różnica między zapłatą zobowiązań i wpływem należności nie może być większa niż 90 dni w ramach jednego kwartału. Wtedy jednostka może terminowo regulować swoje zobowiązania wobec budżetu. Należy też pamiętać, że podatnik może odliczyć VAT naliczony w kwartale, w którym otrzymuje fakturę.

Wyznaczenie długości poszczególnych okresów cyklu konwersji gotówkowej powinno nastąpić za pomocą wskaźników obrotowości określonych w dniach.

Tabela 2. Wskaźniki obrotowości

Cykl konwersji gotówki = okres obrotu zapasami + okres obrotu należnościami - okres obrotu zobowiązaniami

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK