| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przewodnik po zmianach w podatkach i rachunkowości w 2010 roku

Przewodnik po zmianach w podatkach i rachunkowości w 2010 roku

W roku 2010 zaczyna obowiązywać szereg nowych przepisów oraz zmienia się wartość wielu wskaźników i stawek z zakresu szeroko pojętej rachunkowości i podatków. W niniejszym przewodniku zostały zasygnalizowane najważniejsze zmiany z tego zakresu.

Mianowicie wniosek o zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE przedsiębiorcy będą składali u siebie w kraju. Wniosek o zwrot podatnicy będą składać do właściwego państwa członkowskiego, ale za pośrednictwem właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego.

UWAGA!

Podstawową formą wniosku o zwrot będzie forma elektroniczna. Przepisy będą dopuszczały pisemną formę wniosku tylko w wyjątkowych przypadkach.


Z wnioskiem o zwrot będą mogli występować, co do zasady, podatnicy VAT czynni, wykonujący (choćby częściowo) czynności opodatkowane. Prawo do zwrotu podatku nie przysługuje bowiem podatnikom zwolnionym podmiotowo lub wykonującym wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT (z wyjątkiem wymienionych w art. 86 ust. 9 ustawy o VAT).


Jeżeli podatnikowi przysługuje tylko częściowe prawo do odliczenia VAT (tj. prawo do odliczania VAT według proporcji ustalonej na zasadach określonych w art. 90 ustawy o VAT), występując o zwrot, będzie musiał określić tę proporcję we wniosku.


Co ważne, nowelizacja ustawy o VAT uregulowała wprost zagadnienie odsetek od nieterminowego zwrotu VAT – wskazując na obowiązek ich zapłaty. Dotychczas stanowiło to kwestię sporną z organami podatkowymi, które – zdarzało się – odmawiały zapłaty odsetek za nieterminowy zwrot VAT. Szczegółowe zasady ubiegania się o zwrot VAT zostaną uregulowane w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy o VAT.

Zmianę wprowadza ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług Dz.U. Nr 195, poz. 1504

Więcej na temat zmian w Monitorze księgowego nr 1/2010 oraz w Przewodniku po zmianach 2009/2010

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK