| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym PIT za 2009 r.

Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym PIT za 2009 r.

Termin złożenia zeznania rocznego PIT za 2009 r. upływa 30 kwietnia 2010 r. Poradnik ten jest dobrą okazją, żeby jeszcze raz przejrzeć katalog przysługujących odliczeń za zeszły rok. Jego lektura pozwoli nie tylko na prawidłowe rozliczenie ulg, ale być może przypomni niektórym podatnikom o prawie do skorzystania z przysługujących ulg.

Nabycie nowej technologii

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mają prawo odliczyć od dochodu wydatki na nabycie nowych technologii (art. 26c updof). Prawa do odliczenia tej ulgi nie mają ci przedsiębiorcy, którzy prowadzili w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia (art. 26c ust. 4 updof). Za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która:

• umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług,

• nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej.

Odliczenia dokonuje się za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki (art. 26c ust. 7 updof). Jeżeli podatnik dokona przedpłat, to ich odliczenia dokonać może za rok, w którym nową technologię wprowadził do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych (art. 26c ust. 6 updof). Gdy podatnik w danym roku osiąga stratę lub za mały dochód, odliczeń może dokonać w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odliczeń dokonuje w limicie, ponieważ przedsiębiorcy mogą odliczyć 50% wydatków (art. 26c ust. 8 updof).

Podstawą ustalenia kwoty wydatków jest wartość zapłacona przez podatnika za nabycie nowej technologii w roku podatkowym, w którym wprowadzono ją do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, oraz zapłacona w roku następnym. Wartość ta obejmuje również przedpłaty. Odliczenie nie dotyczy natomiast kwot zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych:

• udzieli w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowej technologii; nie dotyczy to przeniesienia prawa w wyniku przekształcenia formy prawnej oraz łączenia lub podziału dotychczasowych przedsiębiorców – dokonywanych na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, albo

• zostanie ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku lub zostanie postawiony w stan likwidacji, albo

• otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie.

W razie utraty prawa do ulgi podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym wystąpiły te okoliczności, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, do których utracił prawo, a w razie poniesienia straty – do jej zmniejszenia o tę kwotę.

WAŻNE!

Skorzystanie z ulgi nie pozbawia przedsiębiorcy prawa zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od nowych technologii objętych ulgą.

Rozliczenia tej ulgi podatnik dokonuje w załączniku PIT/O w poz. 23 i 24.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK