| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym PIT za 2009 r.

Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym PIT za 2009 r.

Termin złożenia zeznania rocznego PIT za 2009 r. upływa 30 kwietnia 2010 r. Poradnik ten jest dobrą okazją, żeby jeszcze raz przejrzeć katalog przysługujących odliczeń za zeszły rok. Jego lektura pozwoli nie tylko na prawidłowe rozliczenie ulg, ale być może przypomni niektórym podatnikom o prawie do skorzystania z przysługujących ulg.

Straty z lat ubiegłych

Ze stratą mamy do czynienia w przypadku, gdy koszty przewyższają przychody uzyskane z danego źródła przychodu.

WAŻNE!

Poniesioną stratę można odliczyć od dochodu uzyskanego z tożsamego źródła, tj. stratę z działalności gospodarczej można odliczyć od dochodu z działalności gospodarczej. Podatnik nie może odliczyć straty poniesionej z działalności gospodarczej np. od dochodu ze stosunku pracy.

PRZYKŁAD

W 2009 r. podatnik osiągnął dochód ze sprzedaży akcji (papierów wartościowych). W 2008 r. poniósł stratę na transakcjach sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych. Dochody z obu rodzajów transakcji zaliczane są do źródła przychodu, jakim są kapitały pieniężne (art. 17 updof). Są one opodatkowane na zasadach określonych w art. 30b updof. Należy je rozliczyć w PIT-38. Podatnik ma prawo dochód ze sprzedaży papierów wartościowych uzyskany w 2009 r. pomniejszyć o stratę poniesioną w 2008 r. na transakcjach sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych.

Nie podlegają odliczeniu straty ze źródła przychodu, jakim jest zbycie rzeczy i praw majątkowych, których zbycie nie następuje w ramach działalności gospodarczej (chodzi o źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof). Odliczeniu nie podlegają również straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku (art. 9 ust. 3a updof).

Ponosząc stratę z danego źródła przychodu, podatnik ma prawo odliczyć ją od dochodu z danego źródła w okresie następnych 5 lat. Wysokość obniżenia, w którymkolwiek z tych lat, nie może przekroczyć 50% wartości straty (art. 9 ust. 3 updof). Takie rozwiązanie pozwala odliczyć stratę poniesioną za dany rok już w dwa lata, pod warunkiem że pozwoli na to dochód podatnika.

PRZYKŁAD

W latach 2007 i 2008 podatnik poniósł z działalności gospodarczej stratę, odpowiednio 20 000 zł i 4000 zł. Za 2009 r. osiągnął dochód wynoszący 62 000 zł. Oznacza to, że podatnik za 2009 r. z tytułu strat z lat poprzednich może odliczyć kwotę 12 000 zł (20 000 zł x 50% + 4000 zł x 50%). Pozostałą część straty za 2007 r. ma prawo odliczyć od dochodów z działalności gospodarczej za lata: 2010, 2011 i 2012. Natomiast pozostałą część straty za 2008 r. ma prawo odliczyć od dochodów za lata: 2010, 2011, 2012 i 2013. Przy dochodzie wynoszącym w 2010 r. co najmniej 12 000 zł straty za lata 2007 i 2008 podatnik może odliczyć w pozostałej części już w rozliczeniu za 2010 r.

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej straty podlegają odliczeniu od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, albo podatkiem liniowym, albo od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Odliczeniu od dochodu podlegają składki na ubezpieczenie społeczne określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych:

• zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie podatnika i osób z nim współpracujących,

• potrącone przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia: emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Odliczeniu nie podlegają składki, których podstawę wymiaru stanowi przychód (dochód) wolny od podatku lub od którego zaniechano poboru podatku (art. 26 ust. 1 pkt 2 updof).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK