| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym PIT za 2009 r.

Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym PIT za 2009 r.

Termin złożenia zeznania rocznego PIT za 2009 r. upływa 30 kwietnia 2010 r. Poradnik ten jest dobrą okazją, żeby jeszcze raz przejrzeć katalog przysługujących odliczeń za zeszły rok. Jego lektura pozwoli nie tylko na prawidłowe rozliczenie ulg, ale być może przypomni niektórym podatnikom o prawie do skorzystania z przysługujących ulg.

Darowizny na działalność charytatywną kościoła

Artykuł 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej – Dz.U. z 1989 r. Nr 29, poz. 154; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1710, stanowi, że darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają u darczyńców wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym bez żadnego limitu (analogiczne przepisy znajdują się w ustawach regulujących stosunek naszego państwa do kościołów innych wyznań). Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisów updof (potwierdza to pismo Ministerstwa Finansów z 22 kwietnia 2004 r., nr PB-3-2420-8214-137-AS-04). Uzasadnia to tezę, że w przypadku darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła nie znajdzie zastosowania limit, jaki przewiduje updof (6% dochodu). Podatnicy mają prawo do odliczenia od dochodu darowizn przeznaczonych na tę działalność, jeżeli posiadają pokwitowanie otrzymania darowizny wydane przez kościelną osobę prawną oraz otrzymają w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

W stanowisku Ministerstwa Finansów (odpowiedź na interpelację poselską z 12 kwietnia 2006 r.), jak też w orzecznictwie NSA, wskazywano na konieczność określonej szczegółowości takiego sprawozdania, które powinno określać cele, na jakie darowizna została wykorzystana. W przypadku darowizn pieniężnych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła podatnik powinien też posiadać dowód wpłaty darowizny na rachunek bankowy jednostki kościelnej, np. parafii, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Odliczenie z tytułu tej darowizny podatnik powinien wykazać w załączniku PIT/O w poz. 15 i 16. Odliczenia dokonuje się od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych albo od przychodu objętego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga internetowa

Odliczeniu od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu będącym miejscem jego zamieszkania. Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości do 760 zł w roku podatkowym. W przypadku gdy wydatki ponoszą wspólnie domownicy, a ich nazwiska są umieszczone na fakturze od dostawcy usługi, każda z osób może skorzystać z odliczenia w ramach osobnego limitu 760 zł (tak pismo Ministerstwa Finansów z 25 lutego 2005 r., nr PB5/MC-033-29-368/05). Wydatki powinny być udokumentowane fakturą VAT. Na fakturze opłaty za Internet powinny być wyszczególnione w sposób umożliwiający ustalenie ich wysokości. Podatnik nie może skorzystać z ulgi, jeżeli na fakturze jedną pozycją jest fakturowany cały pakiet usług telekomunikacyjnych (wniosek taki potwierdza indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 września 2009 r., nr IPPB1/415-833/08-2/TS). Nie można odliczać od dochodu wydatków na Internet, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ulgę na Internet podatnik wykazuje w załączniku PIT/O w poz. 21 i 22.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK