| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie roczne PIT za 2010 r.

Rozliczenie roczne PIT za 2010 r.

Dokonując rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych, należy ustalić, które przychody podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym. Część świadczeń nie jest przychodem opodatkowanym, część korzysta ze zwolnienia od podatku, istnieje też grupa świadczeń, które podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym i nie należy ich wykazywać w zeznaniu rocznym. To podatnik musi prawidłowo określić, które świadczenia faktycznie podlegają wykazaniu w zeznaniu rocznym. Wypełniając sam formularz, unikajmy podstawowych błędów, tj.: podajmy prawidłowy NIP, zaznaczmy odpowiedni kwadrat dotyczący sposobu rozliczenia, podajmy cel złożenia formularza (złożenie zeznania czy korekta), przyporządkujmy przychody do odpowiednich źródeł przychodów, dokonajmy odpowiednich zaokrągleń podstawy opodatkowania i podatku, podpiszmy zeznanie. Ważne jest dokonywanie prawidłowych podsumowań pozycji i innych działań matematycznych. Zeznanie za 2010 r. składamy do 2 maja 2011 r. (30 kwietnia 2010 r. przypada w sobotę). Za datę złożenia zeznania nadesłanego pocztą uważa się datę stempla pocztowego. Pamiętajmy, że nie ma już wątpliwości, że zeznanie roczne może za nas podpisać prawidłowo umocowany pełnomocnik.

PIT/B

PIT/B to załącznik służący rozliczeniu przychodów z działalności gospodarczej, składany z zeznaniem PIT-36 albo PIT-36L. Małżonkowie ten załącznik zawsze składają odrębnie, nawet jeżeli działalność prowadzą razem w formie spółki osobowej. W tym załączniku podatnik podaje dane związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. REGON, oraz prezentuje przychody i koszty z podziałem na formy prowadzonej działalności gospodarczej, tj. odrębnie z działalności prowadzonej indywidualnie, odrębnie z działalności prowadzonej w formie spółek osobowych. Suma przychodów i kosztów jest przenoszona do zeznania.

PRZYKŁAD

Jerzy M. prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W 2010 r. dochód z działalności gospodarczej jest jednym źródłem przychodu Jerzego M. Dochód z jego działalności opodatkowany jest według skali podatkowej. Za 2010 r. Jerzy M. rozlicza się indywidualnie. Podsumowanie kolumn podatkowej księgi przychodów i rozchodów za 2010 r. w działalności gospodarczej Jerzego M. dało następujące kwoty:

• przychód – 240 000,00 zł,

• koszty zakupu towarów handlowych i materiałów – 120 000,00 zł,

• koszty uboczne zakupu – 5000,00 zł,

• suma pozostałych wydatków – 38 000,00 zł,

• wartość remanentu początkowego – 6000,00 zł,

• wartość remanentu końcowego – 9000,00 zł,

Koszty uzyskania przychodu ustalone na podstawie księgi wyniosły 160 000,00 zł (120 000 zł + 6000 zł – 9000 zł) + 5000 zł + 38 000 zł,

Dochód podatnika wynosi 80 000 zł (240 000 zł – 160 000 zł).

Kwoty przychodu, kosztów i dochodu Jerzy M. przenosi do załącznika PIT-B i rozlicza w zeznaniu PIT-36.

Przy prowadzeniu działalności w formie spółki osobowej podatnik musi ustalić swoje przychody, koszty i dochód według proporcji udziału w dochodach spółki.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że dane przedstawione w przykładzie poprzednim zostały osiągnięte przez dwóch wspólników spółki cywilnej, których udziały wynoszą po 50%. Oznacza to, że każdy ze wspólników osiągnął przychody wynoszące 120 000 zł (240 000 zł x 50%), koszty uzyskania przychodu 80 000 zł (160 000 zł x 50%) i dochód wynoszący 40 000 zł (80 000 zł x 50%).

Jeżeli podatnik prowadzi działalność w kilku formach, to przy każdej księdze musi ustalić przychody, koszty i dochód (stratę). Osiągnięte kwoty przychodów, kosztów i dochodów z każdej działalności przenosi do formularza PIT/B. Następnie w PIT/B dokonuje zsumowania tych wartości i tak ustalone przychody, koszty i dochód (stratę) z działalności gospodarczej wykaże w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-36L.

SSE-R

Załącznik SSE-R służy do rozliczenia podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w specjalnej strefie ekonomicznej z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia. Jest to załącznik do zeznania PIT-36.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK