| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie roczne PIT za 2010 r.

Rozliczenie roczne PIT za 2010 r.

Dokonując rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych, należy ustalić, które przychody podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym. Część świadczeń nie jest przychodem opodatkowanym, część korzysta ze zwolnienia od podatku, istnieje też grupa świadczeń, które podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym i nie należy ich wykazywać w zeznaniu rocznym. To podatnik musi prawidłowo określić, które świadczenia faktycznie podlegają wykazaniu w zeznaniu rocznym. Wypełniając sam formularz, unikajmy podstawowych błędów, tj.: podajmy prawidłowy NIP, zaznaczmy odpowiedni kwadrat dotyczący sposobu rozliczenia, podajmy cel złożenia formularza (złożenie zeznania czy korekta), przyporządkujmy przychody do odpowiednich źródeł przychodów, dokonajmy odpowiednich zaokrągleń podstawy opodatkowania i podatku, podpiszmy zeznanie. Ważne jest dokonywanie prawidłowych podsumowań pozycji i innych działań matematycznych. Zeznanie za 2010 r. składamy do 2 maja 2011 r. (30 kwietnia 2010 r. przypada w sobotę). Za datę złożenia zeznania nadesłanego pocztą uważa się datę stempla pocztowego. Pamiętajmy, że nie ma już wątpliwości, że zeznanie roczne może za nas podpisać prawidłowo umocowany pełnomocnik.

Oszczędzanie w kasie mieszkaniowej

Podatnicy, którzy nabyli prawa do tej ulgi przed 1 stycznia 2002 r., tj. podpisali przed tą datą stosowną umowę (umowa musiała określać czas oszczędzania) z bankiem prowadzącym kasę, oraz dokonali przed 1 stycznia 2002 r. przynajmniej jednej wpłaty do kasy

– mają prawo odliczać dalej tą ulgę, aż do zakończenia umowy. Oczywiście odliczenia muszą mieścić się w limicie. Odliczenie wynosi 30% poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 11 340 zł. W przypadku wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej lub przeniesienia uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, powstaje obowiązek doliczenia do podatku kwoty odliczonej. Ulga ta rozliczana jest w załączniku PIT/D, część C.

Pomoc domowa

Osobie zatrudniającej na podstawie umowy aktywizacyjnej osobę bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym przysługuje ulga. Może ona odliczyć od podatku sfinansowane z własnych środków składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionej osoby. Odliczenie przysługuje po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania umowy. Umowę aktywizacyjną należało zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy i otrzymać od niego zaświadczenie. Podatnik musi posiadać dowody zapłacenia składek na ubezpieczenie osoby zatrudnionej. Odliczenia nie stosuje się, jeżeli składki te zostały odliczone na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ulga ta została formalnie uchylona z dniem 1 stycznia 2007 r. Na podstawie przepisów przejściowych ustawy nowelizującej mogą korzystać z tej ulgi osoby, które umowę aktywizacyjną podpisały przed 1 stycznia 2007 r. i na jej podstawie ponoszą wydatki po 31 grudnia 2006 r. Prawo to nie dotyczy wydatków ponoszonych na podstawie przedłużeń umowy dokonywanych po 31 grudnia 2006 r. Ulga jest rozliczana w załączniku PIT/O.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK