| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zdarzenia po dacie bilansowej

Zdarzenia po dacie bilansowej

Do najczęściej występujących zdarzeń po dacie bilansowej, które nie wymagają korekt, ale które powinny być ujawnione, można zaliczyć także ogłoszenie rozpoczęcia wdrażania istotnej restrukturyzacji, podjęcie znaczących zobowiązań, w tym warunkowych (np. udzielenie gwarancji), znaczące zmiany akcjonariatu w jednostce, nadzwyczaj duże zmiany cen aktywów po dniu bilansowym, zmiany ustawodawstwa mające wpływ na funkcjonowanie jednostki w przyszłości – np. zmiany stawek podatkowych po dniu bilansowym mające wpływ na bieżące zobowiązania podatkowe.
Zdarzenia po dacie bilansowej a kontynuacja działalności przez jednostkę
Do istotnych zdarzeń po dacie bilansowej, które mogą mieć wpływ na sporządzanie sprawozdań finansowych (w tym przykładowo zastosowane metody wyceny aktywów i pasywów), zaliczamy sytuacje wpływające na ocenę prawidłowości przyjętego przez kierownika jednostki założenia kontynuacji działalności. Przy stosowaniu przyjętych zasad rachunkowości przyjmuje się generalne założenie, że jednostka będzie kontynuowała działalność w dającej się przewidzieć przyszłości w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości (chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym).
Ustalając zdolność jednostki do kontynuowania działalności, kierownik jednostki zobowiązany jest do uwzględnienia wszystkich informacji dostępnych na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego (a więc nie tylko na dzień bilansowy), dotyczących dającej się przewidzieć przyszłości, czyli okres nie krótszy niż jeden rok od dnia bilansowego.
Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymałaby informacje mające wpływ na to, że wcześniejsze założenie kontynuowania działalności nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy. O wprowadzonych zmianach należy powiadomić biegłego rewidenta, który przeprowadza badanie sprawozdania finansowego. Warto w tym miejscu podkreślić, iż takie podejście jest zgodne z zapisami międzynarodowych standardów rachunkowości, które określają, że jednostka nie może sporządzać sprawozdania finansowego przy założeniu kontynuacji działalności, jeżeli po dniu bilansowym kierownictwo jednostki postanowiło o jej likwidacji lub o zaprzestaniu prowadzania działalności handlowej lub nie występuje realna alternatywa dla likwidacji lub zaprzestania działalności.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK