| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zaliczki w księgach rachunkowych i podatkowych

Zaliczki w księgach rachunkowych i podatkowych

Każda firma, i mała, i duża, w toku prowadzenia działalności gospodarczej ma do czynienia z zaliczkami. Realizacja zamówień między kontrahentami odbywa się z udziałem tej wygodnej ze względów zarówno finansowych, jak i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego formy. Skutki podatkowe zaliczek uległy zmianie na gruncie nowych przepisów o podatku od towarów i usług. Mimo że prawie każda zaliczka powoduje obowiązek wystawienia faktury i rodzi skutki podatkowe, nadal wiele przypadków budzi wątpliwości podatników.

ZADATEK – szczególnego rodzaju przedpłata obwarowana dodatkowymi obowiązkami stron umowy, obligującymi nabywcę do rezygnacji z dochodzenia roszczeń z tytułu wniesionego zadatku, a sprzedawcę (dostawcę) – do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, w przypadku gdy z ich winy realizacja postanowień umowy nie doszła do skutku,
ZALICZKA – wniesienie (otrzymanie) określonej sumy (w mniej licznych przypadkach – rzeczy) na poczet przyszłych zobowiązań – bez dodatkowych uwarunkowań.
CZYTELNICY PYTAJĄ
Kiedy powstaje przychód
Czy zaliczka wypłacona spółce z o.o. w wysokości 100 proc. ceny usługi, polegającej na przechowywaniu akt, która to usługa świadczona będzie w następnych latach podatkowych, stanowi przychód w momencie otrzymania, czy też przychód ten winien być rozliczany w czasie?
W myśl art. 12 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami z działalności gospodarczej są przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przychód należny z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstaje w dacie wystawienia faktury, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Jeżeli więc faktura została przez spółkę wystawiona, przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Tak więc przychód z tytułu archiwizowania dokumentów, wynikający z wystawionej faktury, która dokumentuje sprzedaż usług powstaje w dacie wystawienia tej faktury. Warto dodać, że stanowisko takie zajął jeden z organów skarbowych, powołując się na to, że jest ono zgodne z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów z dnia 16 października 1997 r. (Nr PO 3-5776-IP-722-602/97). Stwierdzono w nim m.in., że przedpłaty na poczet usług, które będą wykonywane w następnych okresach sprawozdawczych mogą być rozliczone w czasie na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych daje podatnikom prawo do wyłączenia z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, m.in. zaliczek, które dotyczą usług wykonywanych w następnych okresach sprawozdawczych. Należy jednak podkreślić, że w przypadku, gdy wystawiono fakturę za wykonanie usługi ma zastosowanie art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast potraktowanie danej wpłaty jako zaliczki wynika z umowy i winno znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji danej transakcji.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK