| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zaliczki w księgach rachunkowych i podatkowych

Zaliczki w księgach rachunkowych i podatkowych

Każda firma, i mała, i duża, w toku prowadzenia działalności gospodarczej ma do czynienia z zaliczkami. Realizacja zamówień między kontrahentami odbywa się z udziałem tej wygodnej ze względów zarówno finansowych, jak i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego formy. Skutki podatkowe zaliczek uległy zmianie na gruncie nowych przepisów o podatku od towarów i usług. Mimo że prawie każda zaliczka powoduje obowiązek wystawienia faktury i rodzi skutki podatkowe, nadal wiele przypadków budzi wątpliwości podatników.

Reasumując, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano całość należności. Jeżeli faktury dokumentujące otrzymanie należności obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym na zasadach ogólnych od nabywcy.
Kiedy faktura VAT
Fakturowanie zaliczek może budzić wątpliwości. Rzeczywistość gospodarcza może bowiem stwarzać wiele różnych sytuacji życiowych. Powstaje pytanie, czy w każdej z nich istnieje obowiązek wystawienia faktury VAT? Przyjrzyjmy się przykładom.
PRZYKŁAD 1
Klient wpłacił zaliczkę obejmującą całą cenę brutto towaru (usługi) i odbiera wyrób/usługę w dniu otrzymania przez kontrahenta zaliczki. Na przelewie klient zaznaczył, że jest to zaliczka.
W takim przypadku istnieje obowiązek fakturowania zaliczki.
PRZYKŁAD 2
Klient wpłacił zaliczkę obejmującą całą cenę brutto towaru (usługi) i odbiera wyrób/usługę w terminie 3-5 dni od daty otrzymania przez kontrahenta zaliczki. W takim przypadku istnieje obowiązek fakturowania zaliczki.
PRZYKŁAD 3
Klient wpłacił zaliczkę obejmującą całą cenę brutto towaru (usługi) i odbiera wyrób/usługę po upływie 8 dni od daty otrzymania zaliczki. Należy wystawić fakturę z tytułu otrzymania zaliczki najpóźniej 7 dnia od dnia otrzymania tej zaliczki. Nie istnieje obowiązek wystawienia odrębnej faktury z tytułu sprzedaży wyrobu lub wykonania usługi.
Dostawa wewnątrzwspólnotowa
Jedną z wątpliwości, która może się nasunąć podatnikom, jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku otrzymania zaliczki od kontrahentów zagranicznych na dostawy towarów w oparciu o zawarte umowy na dostawy wewnątrzwspólnotowe należy wystawić fakturę i zastosować stawkę 0-procentową podatku od towarów i usług?
Załóżmy, że spółka realizuje w oparciu o wcześniej zawarte umowy dostawy wewnątrzwspólnotowe. Zgodnie z zawartymi umowami od kontrahentów zagranicznych otrzymuje zaliczki na dostawy towarów, które wpłacane są na konto dewizowe spółki. Czy otrzymane zaliczki powinny być potwierdzane fakturami z zastosowaniem stawki 0 procent?
Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Nie ma przy tym znaczenia wysokość otrzymanej zaliczki. Obowiązek podatkowy powstaje jednak tylko wówczas, gdy podatnik przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy. Jeżeli podatnik spełni ów warunek, wówczas wykaże w deklaracji VAT ową zaliczkę ze stawką 0-procentową. Jeżeli warunek złożenia zabezpieczenia kwoty zwrotu podatku nie zostanie spełniony, obowiązek podatkowy od owej zaliczki nie powstaje. Powstanie on dopiero w momencie dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Nadmienić należy, że otrzymanej zaliczki nie należy dokumentować fakturą wewnętrzną.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piątek

Ekspert ds. Systemów Finansowych w firmie Armony Sp. z o.o.. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowości Finansów i Zarządzania im. Romualda Kudlińskiego. Posiada dwunastoletnie doświadczenie zdobyte w firmie Sage sp. z o.o. w działach: Testów, Księgowości oraz Wsparcia Technicznego Produktu. Wspiera swą wiedzą konsultantów Armony w obszarze Jednolitego Pliku Kontrolnego i różnic kursowych w systemach Symfonia, Symfonia ERP oraz enova365. Obsługa techniczna modułów: Finanse i Księgowość Mała Księgowość Środki Trwałe Analizy Finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK