| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Od przychodu do zaliczki

Od przychodu do zaliczki

Osoby prowadzące działalność gospodarczą wiedzą, że podatki to codzienność. Ci, którzy dopiero chcą otworzyć własny biznes, stają przed dylematem, czy nie zginą w gąszczu przepisów i regulacji, zwłaszcza że te ciągle się zmieniają. Warto usystematyzować wiedzę, chociażby w zakresie podstawowym, związanym z przychodem, kosztem, dochodem i zaliczką podatkową.

EWA MATYSZEWSKA
EKSPERT WYJAŚNIA
Krzysztof Lenart, aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Co może spotkać przedsiębiorcę ze strony fiskusa
Nie od dziś wiadomo, że organy podatkowe kontrolując podatników baczną uwagę zwracają na koszty uzyskania przychodów. Czego w tym zakresie może się spodziewać podatnik?
– Rzeczywiście organy podatkowe często kwestionują prawidłowość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu, a w szczególności moment rozliczenia wydatków pośrednio związanych z przychodem. Wątpliwości wywołuje moment, kiedy podatnik powinien rozliczyć koszt, tzn. czy w momencie jego poniesienia, czy dopiero w momencie uzyskania przychodu. Praktyka organów podatkowych bywa w tym zakresie niejednolita, jednak NSA w orzeczeniu z 22 października 2004 r. uznał, że koszty uzyskania rozliczać należy w roku podatkowym ich poniesienia, utożsamiając koszt z faktycznie poniesionym wydatkiem. Zatem, jeżeli podatnik zawarł umowę z grudniu 2004 r., ale za usługę zapłacił dopiero w lutym 2005 r., to zgodnie z powyższym poglądem po jego stronie koszt powstał w lutym i powinien zostać rozliczony w roku 2005. Należy przy tym pamiętać, że do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu nie jest bezwzględnie konieczne faktyczne osiągnięcie przychodu. Wystarczy istnienie związku poniesionego wydatku z możliwym do uzyskania w przyszłości przychodem.
Czy to jedyny problem związany z kosztami, jaki może spotkać podatnika w praktyce?
– Niestety, nie. Wątpliwości praktyczne wywołuje także kwestia zaliczenia do kosztów związanych z prowadzoną działalnością wydatków poniesionych przed jej rozpoczęciem, w okresie tworzenia firmy. Wynika to z przyjętej przez większość urzędów skarbowych zasady, że koszt ma związek z przychodem, wówczas gdy przychód zostanie wygenerowany w tym samym roku podatkowym, w którym poniesiono wydatek. Wątpliwości organów podatkowych nie powinno budzić zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli podatnik poniesie wydatki przed założeniem firmy, ale rozpoczęcie działalności nastąpi w tym samym roku podatkowym, np. gdy wydatki na rozpoczęcie działalności poniesie w lipcu, a firmę zarejestruje we wrześniu. Problemy mogą pojawić się, gdy pierwsze wydatki związane z planowaną działalnością zostaną poniesione w roku podatkowym poprzedzającym jej rozpoczęcie.
Jakie to mogą być problemy?
– Przykładowo, gdy podatnik poniesie wydatki na wynajem lokalu, zakup sprzętu biurowego czy maszyn do produkcji w listopadzie 2005 r., a działalność zarejestruje w ewidencji w lutym 2006 r. W takim przypadku organy podatkowe mogą kwestionować zaliczenie tych wydatków do kosztów działalności rozpoczętej w kolejnym roku podatkowym, niemniej jednak również i w takiej sytuacji istnieje możliwość podatkowego rozliczenia kosztów poniesionych przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli np. podatnik zamierza handlować materiałami budowlanymi, a zakupu takich materiałów dokonał przed formalnym rozpoczęciem działalności w poprzednim roku podatkowym, powinien uwzględnić je w remanencie początkowym. W takiej sytuacji przy ustalaniu wysokości dochodu z działalności, wartość towarów ujętych w remanencie, w razie ich sprzedaży, będzie zwiększała wartość kosztów uzyskania przychodu. Podatnik ma także prawo wpisać do ewidencji środków trwałych składniki rzeczowe nabyte przed rozpoczęciem działalności firmy. Jeżeli wartość danego składnika majątku trwałego przekraczać będzie 3500 zł, podatnik będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku, czy składnik majątku trwałego został nabyty przed rozpoczęciem działalności czy w trakcie gdy firma już istniała.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK