| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przedsiębiorstwo transportowe dokonało zakupu programów komputerowych za łączną kwotę 3990 zł netto, na których znajdowały się gry strategiczne, program do tworzenia muzyki oraz obróbki plików graficznych. Z uwagi na to, iż programy te nie mogą być skutecznie wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, wydatek tego rodzaju nie będzie zarówno bezpośrednim kosztem uzyskania przychodu, jak i kosztem poprzez odpis amortyzacyjny.
Spółka akcyjna zajmująca się spedycją zatrudnia kilku informatyków programistów, którzy tworzą na potrzeby spółki programy komputerowe. Z uwagi na to, iż ustawy podatkowe wskazują, że programy komputerowe mogą zostać zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych wówczas, gdy zostaną przez podatnika nabyte, to programy wytworzone we własnym zakresie nie mogą być zakwalifikowane do wartości niematerialnych i prawnych. Programy komputerowe wytworzone we własnym zakresie nie podlegają amortyzacji. Jednak wydatki związane z wytworzeniem programu komputerowego we własnym zakresie stanowią koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych w dacie faktycznego poniesienia lub zarachowania danego kosztu.
Zakład usługowy zainstalował na komputerze bezpłatny program antywirusowy dostępny na stronie internetowej koncernu informatycznego. Ponieważ podatnik nie poniósł wydatków związanych z nabyciem tego programu, to nie ustala zarówno kosztów uzyskania przychodu z tytułu posiadania takiego oprogramowania, jak i nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od zainstalowanego w ten sposób programu komputerowego.
Firma produkcyjna zajmująca się szyciem odzieży posiadała w swoim majątku trwałym wartość niematerialną i prawną w postaci znaku towarowego. W sierpniu 2004 r. zarówno środki trwałe, które były wykorzystywane do działalności gospodarczej, jak i posiadane wartości niematerialne i prawne przestały być wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, z uwagi na zmianę rodzaju wykonywanej działalności. Z tego też względu podatnik jest zobowiązany zaprzestać amortyzacji zarówno środków trwałych, jak i posiadanej wartości niematerialnej i prawnej w postaci znaku towarowego.
Spółka akcyjna w lipcu 2004 r. dokonała zakupu prawa do korzystania z technologii produkcji. Z uwagi na to, iż dokonany zakup należy zakwalifikować do know-how, to poniesiony wydatek stanowi wartość niematerialną i prawną. Zakup prawa do korzystania z technologii produkcji jako nakład inwestycyjny podlega zatem rozliczeniu w koszty poprzez odpis amortyzacyjny.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK