| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Nie należy zapominać, że w obecnym stanie prawnym obowiązują odmienne reguły przy ustalaniu amortyzacji jako kosztu uzyskania przychodów dla celów podatkowych oraz odmienne mechanizmy na potrzeby pomiaru wyniku finansowego i sporządzenia sprawozdania finansowego.
W OPRACOWANIU TYM PRZEDSTAWIAMY WSZYSTKIE ELEMENTY ZWIĄZANE Z KONSTRUKCJĄ ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH. PRZY OMAWIANIU TEGO ZAGADNIENIA ZAPREZENTOWANO TAKŻE LINIĘ ORZECZNICTWA SĄDOWEGO W POSZCZEGÓLNYCH KWESTIACH ORAZ PISMA MINISTERSTWA FINANSÓW ODNOSZĄCE SIĘ DO TEGO ZAGADNIENIA.
2. DEFINICJA AMORTYZACJI
Termin „amortyzacja” jest używany w bardzo wielu dziedzinach i miewa różne znaczenie. Niemniej jednak pojęcie amortyzacji charakteryzuje się zawsze określoną liczbą stałych elementów. Są to:
• przedmiot amortyzacji, który stanowi obciążenie wyrażone w jednostkach pieniężnych,
• czas trwania amortyzacji, który jest związany z faktem, że amortyzacja odnosi się do obciążenia trwającego co najmniej przez kilkanaście miesięcy,
• cel amortyzacji, który odnosi się do złagodzenia powstałego obciążenia poprzez raty wliczane w koszty.
Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych odpowiada tej części wartości ceny nabycia, w której następuje zużywanie majątku trwałego w danym okresie wykorzystywania tego majątku. Amortyzacja stanowi zatem pieniężny wyraz zużycia się środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku ekonomicznym i finansowym1 amortyzacja stanowi rozłożenie obciążenia finansowego w czasie, aż do chwili jego całkowitego wygaśnięcia.
Podobnie w Międzynarodowym słowniku podatkowym2 potraktowano amortyzację jako rozłożenie kosztów aktywów niematerialnych na czas ich użytkowania.
Z kolei Leksykon rachunkowości określa amortyzację jako zużycie niektórych składników majątku trwałego, które jest wliczone w koszty i wyrażone w pieniądzu.
Amortyzacja w funkcji umorzeniowej stanowi instrument pomiaru zmniejszenia pierwotnej wartości środka trwałego w poszczególnych okresach obrachunkowych.
Amortyzacja w funkcji kosztowej pośredniczy w przenoszeniu równowartości zużycia środków trwałych do jednostkowych i całkowitych kosztów produkcji. W tej funkcji amortyzacja jako składnik kalkulacji wstępnej stanowi element planowania kosztów, cen oraz rachunku efektywności inwestycji. Jako składnik kosztów rzeczywistych wpływa na ukształtowanie się wyniku finansowego, a także na wielkość obciążeń podatkowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK