| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

W przepisach ustaw podatkowych (art. 15 ust. 6 u.p.d.o.p., art. 22 ust. 8 u.p.d.o.f.) przewidziano wprost, że amortyzacja stanowi, co do zasady, koszt uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu jest jednak uwarunkowana przestrzeganiem zasad, które zostały zawarte w tych ustawach. Podatnik, który będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych niezgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może zaliczyć odpisu amortyzacyjnego do kosztów uzyskania przychodu. Z tego też względu należy pamiętać o istotnych warunkach związanych z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych. Przede wszystkim odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane na podstawie prowadzonej ewidencji środków trwałych lub aktualnego planu amortyzacji. Plan amortyzacji powinien zawierać stawki i roczne kwoty odliczeń dla poszczególnych środków trwałych. Posiadanie ewidencji środków trwałych umożliwia ustalenie daty przyjęcia środka trwałego do użytkowania oraz wartość poszczególnych składników posiadanego majątku. Podatnik powinien także posiadać odpowiedni tytuł prawny do środka trwałego. Jego podstawą może być np. faktura VAT, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, postanowienie o nabyciu środka trwałego w drodze spadku.
Podatnik, który wykorzystuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej środek trwały posiadany bez tytułu prawnego, nie ma prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tego środka, a także do zaliczenia ewentualnie dokonanych odpisów do kosztów uzyskania przychodu.
Należy także pamiętać, że amortyzacji nie podlega ogólna wartość wszystkich zaewidencjonowanych przez podatnika środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jako ich łączna wartość, ale poszczególne środki trwałe, jakie są w posiadaniu jednostki.
Przykłady
Spółka akcyjna zajmująca się wydobywaniem piasku z dna rzeki dokonała zakupu w dniu 21 sierpnia 2004 r. za kwotę 88 000 zł netto samochodu ciężarowego do przewozu piasku. Spółka przyjęła, że odpis amortyzacyjny w 2004 r. od miesiąca września będzie dokonywany przy zastosowaniu stawki 90 proc. W 2004 r. zaliczono do kosztów uzyskania przychodu kwotę 26 400 zł (88 000 zł x 90% : 12 miesięcy x 4 miesiące). Kontrola podatkowa, która została przeprowadzona w spółce w marcu 2005 r., stwierdziła, że zakupiony samochód kwalifikuje się do grupy 7 KŚT: środki transportu, podgrupa 74: pojazdy mechaniczne, rodzaj 742: samochody ciężarowe. W wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, który stanowi załącznik do u.p.d.o.p. samochody ciężarowe występują w poz. 07. Podstawowa stawka amortyzacyjna dla samochodów ciężarowych wynosi 20 proc. Tak więc spółka mogła obliczać odpis amortyzacyjny – co do zasady – według stawki 20 proc. Za okres od września do grudnia 2004 r. odpis amortyzacyjny przy zastosowaniu stawki 20 proc. wyniósł 5866,67 zł (88 000 zł x 20% : 12 miesięcy x 4 miesiące). Z tego też względu spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodu z tytułu naliczenia odpisów amortyzacyjnych o kwotę 20 533,33 zł (26 400 zł – 5866,67 zł).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK