| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

I. W pierwszej części przykładu ustalenie miesięcznej wysokości odpisów amortyzacyjnych nastąpi poprzez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie. W takim przypadku miesięczna kwota amortyzacji programu komputerowego w okresie od maja do września będzie wynosić 3920 zł (19 600 zł : 5 miesięcy).
II. Z kolei jeżeli wysokość odpisu miesięcznego zostanie ustalona poprzez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy w roku, to znacznie wydłuży się liczba lat, w których program komputerowy będzie amortyzowany. W tym przypadku miesięczna kwota amortyzacji programu komputerowego w okresie od maja do września wyniesie 1633,33 zł (19 600 zł : 12 miesięcy).
Odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych, które nie były objęte dotychczas ewidencją, dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. Ministerstwo Finansów w piśmie z 24 czerwca 1996 r. (znak PO-3-722-93/HS/96) uznało, że wartość początkową ujawnionych środków trwałych należy określić na podstawie danych historycznych, tj. w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia – jeżeli zostały wytworzone we własnym zakresie.
Przykład
Zakład produkcyjno-usługowy wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej zakupioną w październiku 2003 r. maszynę do cięcia metali. Przez przeoczenie księgowej maszyna ta nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych i nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. W marcu 2004 r. sporządzając bilans za 2003 r. księgowa zorientowała się, że maszyna do cięcia metali nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych. Maszyna ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w marcu 2004 r., ale odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane od kwietnia 2004 r. Odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane od wartości początkowej maszyny ustalonej na podstawie ceny nabycia.
Przepisy ustaw podatkowych w zakresie amortyzacji przewidują, że podatnicy dokonują, co do zasady, wyboru jednej z metod amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych. Wybór metody następuje przed rozpoczęciem amortyzacji środka trwałego. Wybraną metodę amortyzacji stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Przepisy ustawy wyodrębniają jako metodę amortyzacji:
• metodę liniową,
• metodę degresywną,
• metodę dokonania odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawki 30 proc. w pierwszym roku, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK