| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały otrzymane do odpłatnego korzystania, zgodnie z umowami zawartymi na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, jeżeli z tych umów wynika prawo zakupu takich środków albo wartości przez korzystającego za cenę ustaloną w umowach, dokonywane są od wartości początkowej, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku wprowadzono do ewidencji. Zakończenie procesu dokonywania odpisów amortyzacyjnych następuje w taki sam sposób jak przy własnych środkach trwałych. Stawki amortyzacyjne w przypadku majątku, który zostały otrzymany do odpłatnego korzystania, ustala się w proporcji do okresu wynikającego z umowy. Wyjątkiem są jednak środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o krótszym okresie amortyzacji niż okres trwania umowy.
W razie nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych do odpłatnego korzystania na podstawie takich umów, przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych od tych środków i wartości, kontynuując stosowanie zasad i stawek amortyzacyjnych.
W sytuacji gdy nastąpi przedłużenie okresu obowiązywania umowy zawartej na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, to stawki odpisów amortyzacyjnych ulegają obniżeniu proporcjonalnie do czasu przedłużenia okresu obowiązywania umowy. Regulacja ta nie dotyczy jednak tych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które mają okres amortyzacji krótszy niż okres obowiązywania umowy. Powyższa zasada ma zastosowanie wyłącznie do stawek odpisów amortyzacyjnych, które są dokonywane od następnego miesiąca po miesiącu, w którym zmieniono umowę.
Z kolei od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przekazane do używania na podstawie innych umów zawartych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, odpisów amortyzacyjnych od tych składników dokonują odpowiednio finansujący lub korzystający na zasadach przewidzianych w przepisach podatkowych.
5.5. Odpis amortyzacyjny niestanowiący kosztów uzyskania przychodu
Przepisy ustaw podatkowych przewidują, że odpis amortyzacyjny, który jest dokonywany zgodnie z obowiązującymi przepisami, stanowi koszt uzyskania przychodu. Od takiej reguły unormowania prawne przewidują jednak kilka wyjątków. Kosztem uzyskania przychodu dla celów podatkowych nie jest naliczony odpis amortyzacyjny, który dotyczy:
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK