| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

W listopadzie 2003 r. podatnik dokonał zakupu fabrycznie nowego środka trwałego za kwotę netto 125 000 zł. Zakupiony środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych 20 listopada 2003 r. w kwocie 125 000 zł. Począwszy od grudnia 2003 r. odpis amortyzacyjny dokonywany jest zatem od wartości początkowej wynoszącej 125 000 zł. Również w styczniu 2004 r. odpis amortyzacyjny jest dokonywany od kwoty 125 000 zł. W sytuacji gdyby w lutym 2004 r. podatnik otrzymał dotację w wysokości 25 proc. kosztów nabycia na zakupiony i użytkowany w działalności środek trwały, to wartość początkową, która stanowi podstawę obliczenia odpisów amortyzacyjnych należy pomniejszyć, począwszy od marca 2004 r., o kwotę 31 250 zł (125 000 zł x 25%). W lutym 2004 r. odpis amortyzacyjny będzie jednak dokonywany jeszcze od kwoty 125 000 zł. Natomiast od marca 2004 r. odpis amortyzacyjny będzie dokonywany już od kwoty 93 750 zł (125 000 – 31 250). Ponieważ ostateczna cena zakupu netto środka trwałego wyniosła 93 750 zł, to suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych za cały okres użytkowania środka trwałego w tym przypadku nie będzie mogła przekroczyć kwoty 93 750 zł.
Zakład poligraficzny spółka z o.o. w październiku 2004 r. dokonał zakupu maszyny drukarskiej za kwotę 80 000 zł netto. Poniesiony wydatek został sfinansowany w następujący sposób: z dotacji PFRON w kwocie 20 000 zł, ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w kwocie 10 000 zł, w pozostałej części z dochodu spółki. Zakupiony środek trwały został oddany do używania w listopadzie 2004 r., a od grudnia 2004 r. spółka rozpoczęła dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przyjmując liniową metodę amortyzacji i roczną stawkę amortyzacyjną w wysokości 12,5 proc. Z uwagi na to, że część wydatku została pokryta dotacją z PFRON, to część odpisu amortyzacyjnego nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu. W przypadku sfinansowania tego zakupu ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie występuje zwrot wydatków w jakiejkolwiek formie, gdyż środki te stanowią inne niż środki obrotowe źródło finansowania zakupu. Środki zgromadzone na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przez zakład pracy chronionej są własnymi środkami pieniężnymi zakładu poligraficznego. Sfinansowanie nabycia środka trwałego z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oznacza sfinansowanie tego zakupu środkami własnymi zakładu pracy chronionej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK