| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

• w wyroku z 28 marca 1997 r. (sygn. akt III SA 949/95) sąd orzekł, że koszty związane z zawarciem umowy kupna-sprzedaży należą do kategorii „kosztów związanych bezpośrednio z zakupem” i wchodzą w skład ceny nabycia stanowiącej podstawę do wyliczenia odpisów amortyzacyjnych środków trwałych, wliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Nie ma zatem żadnych racjonalnych przesłanek do przyjmowania, iż uiszczone przy nabyciu i w związku ze sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży opłaty (notarialne, sądowe i skarbowe) nie stanowią kosztów bezpośrednio związanych z zakupem. Opłaty te są swoistą zapłatą za czynność dokumentującą zawieraną umowę. Są zatem kosztem określonej czynności cywilnoprawnej. W wypadku umowy kupna-sprzedaży nieruchomości, wymagającej dla swej ważności formy aktu notarialnego, poniesienie tych kosztów jest warunkiem zawarcia umowy i dojścia do skutku zamierzonego celu, to jest przeniesienia własności. Nie może więc budzić wątpliwości pogląd, iż koszty związane z zawarciem umowy kupna-sprzedaży należą do kategorii „kosztów związanych bezpośrednio z zakupem”. Koszty tych czynności wchodzą więc w skład ceny nabycia stanowiącej podstawę do wyliczenia odpisów amortyzacyjnych środków trwałych, wliczanych do kosztów uzyskania przychodu.
6.3. Wytworzenie we własnym zakresie
Wytworzenie przez podmiot składnika majątku trwałego może mieć miejsce w kilku sytuacjach. Wytworzenie środka trwałego może być efektem:
• realizacji zadania inwestycyjnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
• przeznaczenia własnego wyrobu gotowego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, poprzez ujęcie takiego składnika w ewidencji środków trwałych,
• wprowadzenia do ewidencji środków trwałych podmiotu, tego składnika majątku, który został wytworzony pierwotnie dla celów osobistych podatnika.
Zakończenie procesu inwestycyjnego sprawia, że jednostka może posiadać nowy środek trwały, który będzie służył prowadzonej działalności gospodarczej.
Przykłady
Przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe wybudowało w ramach prowadzonej działalności halę produkcyjną. Hala zostanie przeznaczona na potrzeby przedsiębiorstwa, które będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W takim przypadku podatnik dokonał samodzielnie wytworzenia środka trwałego, który będzie posiadał na stanie.
Producent samochodów dostawczych przeznaczył jeden z wyprodukowanych samochodów na potrzeby związane z własną działalnością gospodarczą. W tym przypadku wyprodukowany samochód nie będzie sprzedany, a koszt wytworzenia tego pojazdu będzie rozliczany w ramach odpisów amortyzacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK