| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przykład
Podatnik – osoba fizyczna, który jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, 3 kwietnia 2004 r. rozpoczął budowę budynku magazynowego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na budowę budynku zaciągnął kredyt inwestycyjny w wysokości 900 000 zł. Budowa został zakończona 31 października 2004 r. i w tym samym dniu składnik majątku został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Na podstawie posiadanej dokumentacji księgowej podatnik ustalił, że poniósł następujące wydatki na budowę budynku w okresie do dnia oddania magazynu do używania: wydatki na zakup materiałów na budowę w łącznej kwocie 850 000 zł netto, razem zapłacony VAT – 55 000 zł, koszty wynagrodzeń pracowników 250 000 zł, zapłacone odsetki od kredytu 79 000 zł. Podatnik wycenił własną pracę, jaką wykonał na budowie, na łączną kwotę 140 000 zł. W tym przypadku wartością początkową do celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie koszt wytworzenia w wysokości 1 179 000 zł (850 000 zł + 250 000 zł + 79 000 zł). VAT wykazany na fakturach zakupu podlega odliczeniu w ramach podatku naliczonego – nie zwiększa zatem wartości początkowej składnika majątku. Z kolei własna praca wyceniona przez podatnika nie jest ani wielkością zwiększającą wartość początkową środka trwałego, ani też nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla celów podatkowych.
6.4. Nieodpłatne nabycie
W przypadku nieodpłatnego nabycia środka trwałego za wartość początkową otrzymanego składnika majątku przyjmuje się wartość rynkową z nabycia. Nieodpłatne nabycie może nastąpić w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób. Przepisy ustaw podatkowych przewidują, że w sytuacji gdy umowa o nieodpłatnym przekazaniu składników majątku określa wartość tego majątku w niższej wysokości, to jako wartość początkową należy przyjąć wartość wskazaną w takiej umowie. W tym przypadku zarówno organ podatkowy, jak i sam podatnik nie mają pola do manewru. Tym samym korekta tak ustalonej wartości jest niedopuszczalna.
Przykład
Na mocy umowy darowizny syn prowadzący działalność gospodarczą otrzymał od ojca samochód osobowy. W umowie przyjęto, że wartość przedmiotu darowizny wynosi 41 000 zł. Samochód został wprowadzony przez syna do ewidencji środków trwałych i będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności. Syn powołał biegłego z dziedziny motoryzacji w celu ustalenia pełnej wartości rynkowej tego samochodu. Biegły ocenił, że wartość rynkowa wynosi 54 000 zł. Syn nie może jednak podwyższyć wartości początkowej samochodu, gdyż w umowie darowizny wyraźnie wskazano, jaka jest wartość tego pojazdu. W takim przypadku wycena dokonywana przez biegłego nie wpływa na zmianę wartości początkowej posiadanego składnika majątku trwałego.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK