| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Decyzja o zastosowaniu ogólnej lub uproszczonej metody obliczania wartości początkowej nieruchomości powinna być podjęta przed rozpoczęciem amortyzacji. Podatnik, który zdecyduje się na sposób uproszczony, powinien przyjmować taką uproszczoną wartość w każdym roku podatkowym. Z tego też względu przepisy u.p.d.o.f. nie dopuszczają zatem, aby podatnik w jednym roku przyjął za podstawę amortyzacji kwotę wyliczoną według wskaźnika 988 zł za 1 m2, a w następnym – cenę rynkową mieszkania.
NSA w wyroku z 15 maja 1998 r. (sygn. akt SA/Bk 830/97) orzekł, że spółka cywilna nie ma prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które zostały jej użyczone nieodpłatnie przez wspólników. Wydatki na modernizację budynków używanych nieodpłatnie przez spółkę, a będących własnością wspólników, stanowią inwestycję w obcym środku trwałym i podlegają amortyzacji przez spółkę.
W sytuacji przyjęcia metody uproszczonej nakłady, które zostały poniesione na ulepszenie nieruchomości, nie będą zwiększały podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast przy zastosowaniu ogólnych zasad – takie nakłady mogą powiększać wartość początkową.
Zaletą przyjęcia uproszczonej metody ustalenia wartości początkowej budynku mieszkalnego jest to, że podatnik nie ma obowiązku wpisania lokalu czy budynku mieszkalnego do ewidencji środków trwałych.
Przykłady
Podatnik posiada budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 195 m2. Wartość początkowa tego budynku wynosi 240 000 zł. Część budynku o powierzchni 95 m2 zajmowana jest przez podatnika na prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku ustalania wartości początkowej na zasadach ogólnych podatnik powinien ustalić, jaki jest udział powierzchni wykorzystywanej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w stosunku do całej powierzchni budynku (95 m x 100 : 195 m). Na podstawie takiego wyliczenia podatnik ustali wartość początkową budynku dla celów naliczania odpisów amortyzacyjnych będących kosztem uzyskania przychodu.
W podanym przykładzie podatnik wykorzystuje 48,72 proc. powierzchni budynku. Tak więc wartość początkowa budynku dla celów amortyzacji przedsiębiorstwa wynosi 116 928 zł (240 000 zł x 48,72%).
Z kolei przy zastosowaniu metody uproszczonej wartość początkowa wyniesie 93 864 zł (988 m x 195 m2 x 48,72%).
Stawka amortyzacji dla budynków mieszkalnych wynosi, co do zasady, 1,5 proc., co wynika z poz. 1 załącznika nr 1 do u.p.d.o.f. Obliczenie amortyzacji następuje zatem w każdym roku przy zastosowaniu stawki 1,5 proc. do wartości początkowej lokalu. W podanym przykładzie wyższe koszty uzyskania przychodu, a tym samym mniejszy dochód i należny podatek dochodowy, wystąpią, jeżeli podatnik będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ustalonej na zasadach ogólnych. Amortyzacja za cały rok wyniesie wówczas 1754 zł (116 928 zł x 1,5%). Natomiast amortyzacja przy metodzie uproszczonej wyniesie 1408 zł (93 864 zł x 1,5%).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK