| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

• suma poniesionych wydatków w danym roku podatkowym musi przekraczać 3500 zł,
• powinna wzrosnąć wartość użytkowa środka trwałego.
Jeżeli nie zostanie spełniony przynajmniej jeden z powyższych warunków, to nie można uznać, że dany środek trwały został ulepszony.
W przepisach przewidziano także przypadek trwałego odłączenia od danego środka trwałego części składowej lub peryferyjnej. W takiej sytuacji wartość początkową tego środka zmniejsza się od następnego miesiąca po odłączeniu. Zmniejszeniu podlega różnica między ceną nabycia (kosztem wytworzenia) odłączonej części a przypadającą na nią, w okresie połączenia, sumą odpisów amortyzacyjnych, jaka była obliczona przy zastosowaniu metody amortyzacji i stawki amortyzacyjnej stosowanej przy obliczaniu odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego. Jeżeli odłączona część zostanie następnie przyłączona do innego środka trwałego, to w miesiącu połączenia zwiększa się wartość początkową tego innego środka o powyższą różnicę.
Przykłady
We wrześniu 2004 r. podatnik dokonał wymiany monitora w firmowym komputerze. Zakup nowego monitora był związany z uszkodzeniem starego. Cena zakupu monitora wyniosła 1300 zł. W tym przypadku wydatek na zakup monitora w kwocie 1300 zł jest niższy od kwoty 3500 zł i będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.
Spółka akcyjna położyła nową nawierzchnię z kostki brukowej na istniejącej drodze, która była wybudowana kilkanaście lat temu. Koszt położenia kostki wyniósł 26 800 zł netto. Stara zniszczona nawierzchnia została umorzona w 90 proc. W tym przypadku położenie nowej nawierzchni jest związane z wykonaniem remontu. Doprowadzenie nawierzchni do stanu technicznego użytkowania, który umożliwia prawidłową eksploatację, uwzględnia postęp techniczny, który nie stanowi modernizacji.
Podatnik dokonał zmiany w budynku siedziby firmy rodzaju ogrzewania. Kotłownia została zastąpiona nowym piecem gazowym. W takim przypadku zostało przeprowadzone ulepszenie. Zmiana rodzaju i sposobu ogrzewania spowodowała, że nastąpiła przebudowa środka trwałego, która pociągnęła za sobą wzrost wartości użytkowej składnika majątku.
Spółka z o.o. dokonała wymiany w koparce starego silnika na nowy. Wydatek poniesiony na ten cel przekroczył 3500 zł. W tym przypadku nie można jednak uznać, że koparka została ulepszona. Nie został zmieniony charakter koparki ani jej funkcje. Wydatek poniesiony na zakup silnika stanowi bezpośredni koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia lub zarachowania nakładu.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK