| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

6.10. Kontynuacja przyjętych zasad amortyzacji
Na mocy obowiązujących przepisów podatkowych w razie zmiany formy prawnej, wartość początkowa składników majątku trwałego ustalana jest w takiej wysokości wartości początkowej, która określona jest w ewidencji podmiotu o zmienionej formie prawnej. Wartość początkowa stanowi zatem w tym przypadku synonim wartości określonej w ewidencji innego podatnika. Niniejsze uregulowanie dotyczy także:
• podziału albo połączenia podmiotów, jeżeli działania te są dokonywane na podstawie innych przepisów,
• podjęcia działalności przez podmiot (osobę fizyczną) po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata (art. 22g ust. 13 pkt 1 u.p.d.o.f.),
• zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, która polegałaby na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów,
• zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, która polegałaby na zmianie wspólników spółki niebędącej osobą prawną,
• zmianie działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków,
• zmianie działalności wykonywanej odrębnie przez każdego z małżonków na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków,
• sytuacji, gdy podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej, połączonego albo podzielonego.
Przykłady
Spółka z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą od listopada 2002 r., dokonała w listopadzie 2004 r. przekształcenia w spółkę akcyjną. Spółka z o.o. posiadała w ewidencji środki trwałe, które były amortyzowane już od 2002 r. Część składników majątku została zamortyzowana w 100 proc., jednak do przekształconej spółki akcyjnej zostały przeniesione środki trwałe, które nadal podlegają amortyzacji. W tym przypadku spółka akcyjna kontynuuje dokonywanie odpisów amortyzacyjnych na podstawie ewidencji środków trwałych otrzymanej od spółki z o.o.
Podatnik po 20-miesięcznej przerwie w prowadzeniu działalności spowodowanej wyjazdem wznowił prowadzenie działalności gospodarczej. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany do kontynuowania amortyzacji środków trwałych według tych samych zasad, które były stosowane przed przerwą w działalności. W tym przykładzie podatnik podejmuje działalność gospodarczą po przerwie trwającej nie dłużej niż trzy lata. Dlatego też wartość początkowa środków trwałych ustalana jest w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji, która była prowadzona przed tą datą. Przerwa w prowadzeniu działalności ma jedynie w tym przypadku wpływ na wydłużenie okresu amortyzowania.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK