| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

7. METODY DOKONYWANIA ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH
7.1. Metoda jednorazowa
Obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie zawierają wyjaśnienia, co należy rozumieć przez pojęcie metody amortyzacji, mimo iż posługują się sformułowaniem „metoda amortyzacji” (art. 16h ust. 2 u.p.d.o.p., art. 22h ust. 2 u.p.d.o.f.). Przepisy podatkowe nie definiują także metod amortyzacji i nie dokonują klasyfikacji takich metod.
Przepisy ustaw podatkowych dopuszczają możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji środków trwałych w przypadku, gdy wartość początkowa danego składnika majątku w dniu przyjęcia do używania nie przekracza kwoty 3500 zł. Podatnik samodzielnie podejmuje zatem w tym przypadku decyzję, czy będzie stosował odpis jednorazowy, czy też będzie dokonywał odpisów według procentowych stawek amortyzacyjnych na przestrzeni kolejnych lat.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny jest dokonywany w miesiącu oddania środka trwałego do używania.
Jednorazowy odpis w koszty może być także zastosowany wówczas, gdy podatnik nabędzie lub wytworzy we własnym zakresie składnik majątku o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł, ale oceni, że przewidywany okres używania będzie równy lub krótszy niż rok. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy okaże się, że faktyczny okres używania takiego składnika będzie dłuższy niż rok, to konieczne staje się przekwalifikowanie przez podatnika tego środka trwałego do dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą liniową. W tym przypadku podatnik jest pozbawiony możliwości podwyższenia liniowej stawki amortyzacyjnej, jak też stosowania degresywnej metody naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Dodatkowo podatnik, który przekroczy przewidywany okres użytkowania składnika majątku trwałego, jest zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodu o różnicę pomiędzy ceną nabycia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, jaka przypada na cały dotychczasowy okres używania. Mniejsze koszty uzyskania przychodu z tytułu odpisów amortyzacyjnych zwiększą tym samym dochód podatnika po przekroczeniu 12 miesięcy używania środka trwałego. W związku z tym od zwiększonego dochodu podatnik będzie także zobowiązany do zapłaty zwiększonego podatku dochodowego oraz odsetek od dnia zaliczenia składnika do kosztów – do dnia, w którym okres używania środka trwałego przekroczył rok. Odsetki te wynoszą 0,1 proc. za każdy dzień. Odsetki po zapłaceniu mogą być jednak zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK