| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Wyliczenie w ustawach podatkowych majątku, który jest uznawany za środek trwały, jest wyczerpujące i całkowite. Tak więc przepis prawny w tym zakresie stanowi zbiór i katalog zamknięty. Majątek, który nie został wskazany w ustawach podatkowych jako środek trwały, nie podlega odpisom amortyzacyjnym, które stanowiłyby koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych.
Jak wskazałem powyżej, aby dany środek trwały mógł być zaliczony do majątku jednostki, musi stanowić własność lub współwłasność podatnika. Własność stanowi kategorię prawną. Do przeniesienia składników majątku na własność może dojść odpłatnie lub nieodpłatnie. Także instytucja współwłasności jest pojęciem z prawa cywilnego. W prawie cywilnym występują dwa rodzaje współwłasności:
• współwłasność w częściach ułamkowych,
• współwłasność łączna.
Współwłasność w częściach ułamkowych przysługuje wszystkim właścicielom niepodzielnie. Do czasu, gdy nie nastąpi zniesienie współwłasności, żaden z współwłaścicieli nie ma fizycznie wydzielonej części na swoją wyłączną własność. Z tego też względu każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać jedynie idealną częścią rzeczy. Część taka jest wyrażona w ułamku. Z kolei we współwłasności łącznej nie występuje ułamkowe oznaczenie udziałów. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem współwłasności łącznej.
Przykłady
Przedsiębiorstwo handlowe otrzymało do testowania od dealera samochód dostawczy, który zamierza nabyć za gotówkę. Termin testowania samochodu ustalono na 2 miesiące. Wraz z przekazaniem samochodu do używania przedsiębiorstwo handlowe wpłaciło dealerowi kaucję na poczet ewentualnych szkód komunikacyjnych. Mimo iż fizycznie przedsiębiorstwo handlowe korzystało z tego samochodu w okresie 2 miesięcy, to odpisy amortyzacyjne nie mogą być przez nie dokonywane z uwagi na to, że środek transportu nie stanowi własności lub współwłasności tego przedsiębiorstwa. Zapłata kaucji mającej charakter zwrotny nie jest czynnikiem, który umożliwiałby uznanie własności pojazdu w części lub też ewentualnej własności w przyszłości.
Firma transportowa wynajęła ciągnik siodłowy wraz z naczepą na okres 2 lat. W zawartej umowie najmu przewidziano czynsz miesięczny na kwotę netto 2250 zł. Firma nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych środków, gdyż nie jest ich właścicielem. W tym przypadku kosztem uzyskania przychodu będzie płacony co miesiąc czynsz najmu.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK