| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przykłady
Podatnik nabył samochód ciężarowy 7 kwietnia 2004 r. Cena nabycia samochodu wyniosła 72 000 zł netto. W oparciu o dane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu nabywca samochodu ustalił, że samochód ten był używany przez poprzedniego właściciela przez 10 miesięcy. Podatnik ma zatem prawo do ustalenia indywidualnej stawki amortyzacji. Minimalny okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy. Z tego też względu maksymalna indywidualna stawka amortyzacji wyniesie 40 proc. (100 miesięcy : 2,5 roku). Amortyzacja przy stawce 40 proc. będzie przedstawiała się w następujący sposób:
2004 r.: 72 000 zł x 40% : 12 miesięcy x 8 miesięcy = 19 200 zł,
2005 r.: 72 000 zł x 40% = 28 800 zł,
2006 r.: 72 000 zł x 40% : 12 miesięcy x 10 miesięcy = 24 000 zł.
W niniejszym przypadku podatnik może także zastosować stawkę amortyzacyjną niższą niż 40 proc., np. 35 proc., 30 proc., 25 proc., 20 proc., 10 proc., czy nawet 5 proc. Niższa stawka amortyzacyjna wydłuży oczywiście okres amortyzacji danego składnika majątku trwałego.
Spółka z o.o. nabyła używaną maszynę produkcyjną za 42 000 zł netto. Maszyna jest zaliczana do grupy 53 KŚT. Podstawowa stawka amortyzacji wynosi zatem 14 proc. Przed oddaniem maszyny do używania podatnik poniósł wydatki na ulepszenie maszyny w łącznej kwocie 6500 zł. Maszyna została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w wartości początkowej 48 500 zł. W miesiącu oddania maszyny do używania okazało się, że poprzedni właściciel urządzenia nie wprowadził jej do swojej ewidencji środków trwałych, mimo że maszyna była wykorzystywana. W tym przypadku – dla zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji – nie ma znaczenia, czy składnik majątku był w ewidencji zbywcy, ale tylko sam fakt używania tej maszyny przez poprzedniego właściciela. Z tego też względu okres amortyzacji przez spółkę z o.o. maszyny nie może być krótszy niż 3 lata, a roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 33,33 proc.
Z kolei w przypadku budynków, lokali i budowli, które są używane, okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Maksymalna roczna stawka amortyzacyjna wynosi zatem 10 proc. Uregulowanie to nie dotyczy jednak:
• budynków, które są wymienione w grupie 103 KŚT – Budynki handlowo-usługowe oraz 109 – Inne budynki niemieszkalne i są trwale związane z gruntem,
• kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3,
• domków kempingowych,
• budynków zastępczych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK