| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Dla tych wszystkich wymienionych powyżej składników majątku okres amortyzacji nie może być krótszy niż 36 miesięcy. Z tego też względu maksymalna roczna stawka amortyzacyjna wynosi w tych przypadkach 33,33 proc.
Budynki, lokale i budowle uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były one wykorzystywane co najmniej przez 60 miesięcy. Tak więc składnik majątku powinien być wykorzystywany przez poprzedniego właściciela przez co najmniej 5 lat przed jego nabyciem, a nie tylko przed wprowadzeniem do ewidencji. Natomiast budynki, lokale i budowle uznaje się za ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji wydatki, jakie zostały poniesione przez podatnika na ulepszenie, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
Przykłady
W 2003 r. podatnik dokonał zakupu budynku przemysłowego o wartości początkowej 247 000 zł. Obiekt został wybudowany 2 lata przed datą nabycia. W okresie od marca 2003 r. do września 2004 r. podatnik dokonał ulepszenia tego budynku. Łączna wielkość nakładów, jaka została poniesiona na ulepszenie, wyniosła 71 530 zł netto. Składnik majątku został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w październiku 2004 r. W tym przypadku podatnik nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacyjnej, gdyż przed wprowadzeniem składnika majątku do ewidencji poniósł wydatki na ulepszenie budynku w wysokości 28,96 proc. wartości początkowej tego budynku (71 530 zł x 100 : 247 000 zł = 28,96%). Budynek nie był także wykorzystywany przez poprzedniego właściciela przez co najmniej 5 lat.
Spółka akcyjna nabyła w czerwcu 2004 r. budynek biurowy za kwotę 254 000 zł, który jest zaliczany do grupy 105 KŚT. Budynek ten był wykorzystywany przed nabyciem przez poprzedniego właściciela przez 7 lat. W tym przypadku spółka ma prawo do przyjęcia indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10 proc. wartości początkowej budynku. Roczny odpis amortyzacyjny wyniesie zatem 25 400 zł, a amortyzacja będzie trwała 10 lat. W sytuacji gdyby spółka przyjęła stałą stawkę amortyzacyjną z wykazu rocznych stawek, to amortyzacja byłaby liczona według stawki 2,5 proc. rocznie (poz. 1 wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, który stanowi załącznik do u.p.d.o.p. i u.p.d.o.f.) i trwałaby 40 lat.
9. AMORTYZACJA W PRZYPADKU UMOWY LEASINGU
Przepisy ustaw podatkowych przewidują własne kryteria podziału umów leasingu (art. 17a–17l u.p.d.o.p., art. 23a–23l u.p.d.o.f.). Dla celów rozliczenia podatkowego istnieją dwa typy leasingu: operacyjny i finansowy. Powyższe rozróżnienie jest uzależnione od długości okresu trwania umowy oraz sumy ustalonych opłat leasingowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK