| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Suma poniesionych wydatków związanych z inwestycją w obcym środku trwałym od dnia rozpoczęcia inwestycji do dnia zakończenia takiej inwestycji oraz przyjęcia do używania składnika majątkowego będzie stanowić wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym. Jeżeli podatnik po przyjęciu do używania inwestycji w obcym środku trwałym będzie dokonywał kolejnego ulepszenia obcego środka trwałego, związanego z wcześniejszą inwestycją, to poniesione wydatki na takie ulepszenie będą także inwestycją w obcym środku trwałym.
Nakłady związane z inwestycją w obcym środku trwałym mogą stanowić koszt uzyskania przychodu poprzez odpis amortyzacyjny, w sytuacji gdy nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Inwestycja w obcym środku trwałym stanowi majątek podatnika, który jest wydzielony ewidencyjnie. Inwestycje w obcym środku trwałym są środkiem trwałym niezależnie od posiadanego do nich prawa własności oraz przewidywanego okresu używania. Przepisy ustaw podatkowych przewidują, iż w przypadku inwestycji w obcym środku trwałym obowiązkowo są stosowane indywidualne stawki amortyzacyjne. W odniesieniu do inwestycji w obcym budynku, lokalu lub budowli okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. W tym przypadku stawka amortyzacyjna wynosi zatem 10 proc.
Z kolei w odniesieniu do:
• środków trwałych, które są zaliczone do następujących grup KŚT: 3 – Kotły i maszyny energetyczne, 4 – Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, 5 – Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty, 6 – Urządzenia techniczne, 8 – Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie:
– gdy wartość początkowa inwestycji nie przekracza 25 000 zł – okres amortyzacji nie może być krótszy niż 24 miesiące, czyli 2 lata, a więc roczna stawka amortyzacji nie może być wyższa niż 50 proc.,
– gdy wartość początkowa inwestycji jest wyższa od 25 000 zł, ale nie przekracza 50 000 zł – okres amortyzacji nie może być krótszy niż 36 miesięcy, czyli 3 lata, a więc roczna stawka amortyzacji nie może być wyższa niż 33,33 proc.,
– w pozostałych przypadkach – okres amortyzacji nie może być krótszy niż 60 miesięcy, czyli 5 lat, a więc roczna stawka amortyzacji nie może być wyższa niż 20 proc.,
• środków transportu – w tym samochodów osobowych, okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy, czyli 2,5 roku, a więc roczna stawka amortyzacji nie może być wyższa niż 40 proc.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK