| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

• prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego,
• przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.
Przykład
W lipcu 2004 r. podatnik nabył jako środek trwały maszynę zakwalifikowaną do grupy 4 KŚT. Okres ekonomicznej użyteczności tej maszyny ustalono na 4 lata. Wartość początkowa środka trwałego wynosiła 50 000 zł. Podmiot rozpoczął dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od sierpnia 2004 r.
Roczna stawka amortyzacyjna wyliczona zostanie według następującego wzoru:
So = (100 : Es) = 100 : 4 = 25%
So – roczna stawka amortyzacyjna, Es – przewidywany okres używania środka trwałego w latach.
Przy zastosowaniu metody liniowej roczna kwota odpisów amortyzacyjnych wyniesie 12 500 zł (50 000 zł x 25%) – a w 2004 r. 5208 zł (12 500 zł : 12 miesięcy x 5 miesięcy). Miesięczna kwota odpisów amortyzacyjnych wyniesie 1042 zł (12 500 zł : 12 miesięcy).
Na dzień przyjęcia środka trwałego do używania podatnik powinien ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być okresowo weryfikowana. Weryfikacja taka może powodować odpowiednią korektę odpisów amortyzacyjnych, jaka jest dokonywana w następnych latach obrotowych.
W przypadku gdy nastąpią zmiany technologii produkcji, środek trwały zostanie przeznaczony do likwidacji, wycofany z używania lub wystąpią inne przyczyny powodujące trwałą utratę wartości środka trwałego, to podatnik dokonuje w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych odpowiedniego odpisu aktualizującego wartość środka trwałego. Trwała utrata wartości zachodzi wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Uzasadnia to tym samym dokonanie odpisu aktualizującego, który doprowadza wartość składnika aktywów, jaka wynika z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto. W przypadku braku takiej ceny dokonanie odpisu aktualizującego doprowadza wartość składnika aktywów do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.
Dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej można ustalać odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe w sposób uproszczony przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub jednorazowo odpisując wartość tego rodzaju środków trwałych.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »