| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Przepisy ustawy o rachunkowości przewidują również w art. 77 pkt 1 odpowiedzialność karną sprawcy, który wbrew przepisom ustawy dopuszcza do nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych, w postaci grzywny lub kary pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Tym niemniej w tym przypadku podstawową przesłanką pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy jest już samo nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, a nie jak w przypadku art. 303 k.k. wyrządzenie szkody majątkowej w wyniku działań związanych z nierzetelnym prowadzeniem dokumentacji.
Wydaje się jednak, że te dwa przepisy powinny się uzupełniać. Nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, które może być zarówno umyślnym, jak i nieumyślnym działaniem sprawcy, zazwyczaj prowadzi do powstania szkody majątkowej, albowiem jej rezultatem jest kreowanie niezgodnych ze stanem faktycznym danych w dokumentacji, co w konsekwencji prowadzi do ustalenia nieprawdziwego (zawyżonego bądź zaniżonego) wyniku finansowego jednostki. W efekcie ujawnienia takich zachowań spada wiarygodność rynkowa jednostki, co odbija się niekorzystnie na jej pozycji konkurencyjnej i finansowej, a tym samym stanowi dla niej szkodę majątkową.
Co to jest podmiot zbiorowy?
Do podmiotów zbiorowych – zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy – zalicza się:
a) osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyłączeniem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i ich związków oraz organów państwowych i samorządu terytorialnego,
b) spółki handlowe z udziałem Skarbu Państwa, z udziałem jednostki samorządu terytorialnego lub związku takich jednostek, spółki kapitałowe w organizacji, podmioty w stanie likwidacji oraz przedsiębiorców niebędących osobami fizycznymi, a także zagraniczne jednostki organizacyjne.
Krąg podmiotów, które obejmuje ustawa, jest zatem bardzo szeroki. Z przytoczonej definicji wynika, że podmiotem zbiorowym nie może być osoba fizyczna.
Warunki pociągnięcia do odpowiedzialności podmiotu zbiorowego
Aby podmiot zbiorowy mógł być pociągnięty do odpowiedzialności, muszą być spełnione następujące przesłanki:
1. Zgodnie z art. 3 ustawy czyn zabroniony, o którym mowa w ustawie (w naszym przypadku w art. 296 lub art. 303), musi zostać popełniony przez osobę fizyczną, która:
a) działa w imieniu lub interesie podmiotu zbiorowego w ramach uprawnienia lub obowiązku do jego reprezentowania, podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania kontroli wewnętrznej albo przy przekroczeniu tego uprawnienia lub niedopełnienia tego obowiązku,
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »