| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

b) jest dopuszczona do działania w wyniku przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez osobę, o której mowa w pkt 1),
c) działa w imieniu lub w interesie podmiotu zbiorowego, za zgodą lub wiedzą osoby, o której mowa w pkt 1),
d) jest przedsiębiorcą
– jeżeli zachowanie osób przyniosło lub mogło przynieść podmiotowi zbiorowemu korzyść, chociażby niemajątkową;
2. Zgodnie z art. 4 ustawy o podmiotach zbiorowych popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego przez osobę, o której mowa w art. 3, zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem skazującym, nakazem karnym, prawomocnym orzeczeniem o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności lub prawomocnym orzeczeniem warunkowo umarzającym postępowanie albo prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu postępowania z powodu okoliczności wyłączających ściganie sprawcy. Oznacza to, iż względem osoby, o której mowa w art. 3 tej ustawy, musi zapaść jedno z powyższych rozstrzygnięć w kontekście art. 296 lub art. 303, aby można było uznać za odpowiedzialny podmiot zbiorowy.
Ponadto przepisy ustawy uzależniają odpowiedzialność podmiotu zbiorowego od niezachowania przez niego określonych aktów staranności. Należą do nich następujące okoliczności:
• stwierdzenie co najmniej braku należytej staranności w wyborze osoby fizycznej, o której mowa w art. 3 pkt 2 lub 3 ustawy, lub
• stwierdzenie co najmniej braku należytego nadzoru nad tą osobą, albo gdy
• organizacja działalności tego podmiotu nie zapewnia uniknięcia popełnienia czynu zabronionego, a mogło je zapewnić zachowanie należytej, wymaganej w danych okolicznościach ostrożności przez osobę, o której mowa w art. 3 pkt 1 lub 4.
Są to dodatkowe, aczkolwiek bardzo istotne przesłanki, które powinny być brane pod uwagę przy ocenie, czy zachodzi odpowiedzialność podmiotu zbiorowego, o której mowa w art. 3 i 4 ustawy.
Jakie podmioty, w kontekście nowych przepisów dotyczących odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, będą zatem podlegać odpowiedzialności karnej z tytułu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe mogą być prowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza siedzibą jednostki (oddziału, zakładu), w przypadku określonym w art. 13 ust. 2 i 3 oraz w razie powierzenia ich prowadzenia osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce nieposiadającej osobowości prawnej, uprawnionej do świadczenia takich usług. Wydane na mocy delegacji ustawowej przez Ministra Finansów rozporządzenie z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. Nr 120, poz. 1022 z późn.zm.) wymienia katalog podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK