| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Zgodnie z rozporządzeniem podmiotami tymi są:
1) osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
2) niemające osobowości prawnej spółki handlowe oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli:
a) czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
b) powierzają wykonanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
3) osoby prawne oraz inne niż wymienione w pkt 2 jednostki niemające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy, jak również osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów (bez konieczności ubiegania się o certyfikat księgowy).
Kwalifikując ww. podmioty do miana podmiotów zbiorowych, należy brać pod uwagę przepisy nowej ustawy określające, kto może być uznany za taki podmiot. A zatem będą do nich zaliczać się tylko te podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, które działają w formie spółek handlowych, w tym spółek kapitałowych w organizacji, innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Podmioty działające jako osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie są traktowane jako podmioty zbiorowe w rozumieniu przepisów ww. ustawy (dotyczy to również biura doradztwa podatkowego czy podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych tzw. firmy audytorskiej).
W sytuacji zatem gdy księgi rachunkowe prowadzone są poza siedzibą jednostki przez podmiot uprawniony do świadczenia usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, aby mówić o odpowiedzialności tego podmiotu jako podmiotu zbiorowego, musi dojść do uchybienia bądź nadużycia w przedmiocie prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osobę działającą z ramienia podmiotu zbiorowego (patrz art. 3 ustawy), które to czynności wiążą się z nierzetelnym prowadzeniem dokumentacji działalności gospodarczej.
Kary nakładane na podmioty zbiorowe
Na zakończenie zasad tej części artykułu omówienia w kilku słowach wymagają także formy i wymiar kar nakładanych na podmioty zbiorowe w ramach odpowiedzialności karnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK