| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

W jakich sytuacjach biuro rachunkowe odpowiada na zasadach przewidzianych dla podmiotów zbiorowych? Jakie kary mogą być nałożone w tym trybie? Czy biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie?
W piśmiennictwie prawniczym przez odpowiedzialność rozumie się, ogólnie biorąc, wszelkie ujemne następstwa prawne przewidziane w odniesieniu do określonej osoby fizycznej lub prawnej, w związku ze zrealizowaniem się pewnych zdarzeń kwalifikowanych negatywnie przez system prawny. W poniższym artykule zostaną omówione zasady odpowiedzialności karnej i cywilnej z tytułu prowadzenia ksiąg rachunkowych przez jednostki posiadające uprawnienia w tym zakresie, czyli biura rachunkowe.
Odpowiedzialność karna
Od 28 listopada 2003 roku obowiązuje ustawa z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. Nr 197, poz. 1661 z późn.zm.). Wprowadziła ona odpowiedzialność karną podmiotu zbiorowego za przestępstwa przewidziane przez przepisy tej ustawy, popełnione w szczególności przez osoby fizyczne działające w imieniu lub interesie podmiotu zbiorowego. Tym samym w prawodawstwie karnym usankcjonowany został nowy rodzaj sprawcy niebędącego osobą fizyczną.
Definicja sprawcy
Definicję sprawcy pośrednio określa art. 1 kodeksu karnego, zgodnie z którym za sprawcę należy uznać tego, kto podlega odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Przepis ten określa sprawcę w szerokim znaczeniu, tj. traktując każdego za sprawcę niezależnie od formy popełnienia czynu (dokonania, usiłowania, przygotowania, podżegania, pomocnictwa). Ustawa o podmiotach zbiorowych, której przepisy są zintegrowane z kodeksem karnym, powinna być niewątpliwie traktowana jako kolejny rozdział kodeksu. Na tej podstawie podmioty zbiorowe są traktowane jako sprawcy w myśl definicji zawartej w art. 1 kodeksu.
Za co odpowiadają podmioty zbiorowe?
Odpowiedzialność przewidziana w art. 1 ustawy o podmiotach zbiorowych (tak będziemy nazywać tę ustawę w poniższym artykule) obejmuje czyny zabronione pod groźbą kary jako przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, które znajdują szczegółowe uregulowanie w kodeksie karnym, kodeksie karnym skarbowym, jak też innych ustawach. Przepisy tej ustawy nie powielają opisu czynów zabronionych, a jedynie wymieniają z nazwy m.in. przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, odsyłając do odrębnych przepisów prawa, które szczegółowo je regulują. W szczególności kodeks karny (dalej k.k.) w rozdziale XXXVI zawiera katalog przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, których popełnienie pociąga za sobą odpowiedzialność nie tylko osoby bezpośrednio je popełniającej, ale również podmiotu zbiorowego. Do przestępstw tych zalicza się czyny określone w art. 296–306 oraz 308 k.k., do których odsyła art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podmiotach zbiorowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK