| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-36L
Opisywany formularz to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Z art. 45 ust. 1a u.p.d.o.f. wynika, że w terminie przewidzianym do złożenia zeznania rocznego podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., a zatem opodatkowanych stawką liniową PIT w wysokości 19%.
Urzędem skarbowym, w którym składamy zeznanie, jest urząd właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie w Polsce ustało przed tym dniem – według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.
Od 1 stycznia 2004 r. wprowadzono rozwiązanie, które przewiduje, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać nową formę płacenia podatku. Z pewnym uproszczeniem możemy przyjąć, że forma ta polega na tym, że od dochodu wyliczonego w dość konwencjonalny dla działalności gospodarczej sposób i za cenę rezygnacji z możliwości dokonywania odliczeń (z nielicznymi wyjątkami) oraz korzystania ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem (co do zasady, bo ten akurat wyjątek można dość łatwo obejść) opłacamy podatek według stałej, 19% stawki.
Ogólna zasada dotycząca wyboru formy opodatkowania jest taka, że dochody osiągane przez podatników z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jak wynika z art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f., możemy wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., a zatem według liniowej 19% stawki PIT. Wówczas jesteśmy zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Gdy zaś rozpoczynamy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego, obowiązani jesteśmy do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. Nie możemy jednak zrobić tego później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »