| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Co ważne, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa, dotyczy również lat następnych, chyba że do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomimy w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złożymy w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli karty podatkowej lub ryczałtu.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-36L (1). Formularz składamy do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego zeznanie to dotyczy. Za rok 2004 zeznanie powinniśmy zatem złożyć do 30 kwietnia 2005 r.
PLUSY I MINUSY
+Podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych mają w zasadzie do wyboru trzy formy opodatkowania: tzw. zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. W przypadku pierwszej z tych form mamy możliwość wybierania między opodatkowaniem według skali podatkowej i według liniowej 19% stawki PIT.
Formularz PIT-37
PIT-37 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zeznania PIT-36, również w tym przypadku obowiązek złożenia zeznania wynika z art. 45 ust. 1 u.p.d.o.f. Przepis ten przewiduje, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
Podatek wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku. W razie niezłożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania w podatku dochodowym.
PIT-37 jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym:
• wyłącznie uzyskali przychody ze źródeł położonych w Polsce, od których płatnicy pobrali zaliczki na podatek z tytułu: wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej; emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych); świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny; dniówek obrachunkowych i innych przychodów z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną; zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego; stypendiów; przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej); przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych; świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK