| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-40A/11A
Formularz ten to roczne obliczenie podatku przez organ rentowy/informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy. Zgodnie z art. 34 u.p.d.o.f., organy rentowe są obowiązane, po upływie roku podatkowego, sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku, według ustalonego wzoru, podatnikom uzyskującym dochód z emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Obowiązek ten nie dotyczy podatników:
• w stosunku do których ustał obowiązek poboru zaliczek,
• którym zaliczki były ustalane w sposób określony w art. 32 ust. 1a–1c u.p.d.o.f. (przepisy te dotyczą sposobu obliczania zaliczek miesięcznych przez płatników), chyba że podatnik przed końcem roku podatkowego złoży oświadczenie o rezygnacji z zamiaru opodatkowania w sposób określony w art. 6 ust. 2 lub ust. 4 u.p.d.o.f. (tj. w sposób przewidziany dla osób wspólnie rozliczających się z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci).
Formularz PIT/B
PIT/B to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Formularz stanowi załącznik do zeznania PIT-36 i PIT-36L. Załącznik ten składamy, gdy w roku podatkowym prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą. Wykazujemy w nim przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których jesteśmy wspólnikami. W przypadku małżonków wnoszących o łączne opodatkowanie dochodów, jak i małżonków rozliczających się indywidualnie załącznik PIT/B wypełnia odrębnie każdy z małżonków.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT/B (8). Składamy go w terminie przewidzianym do złożenia zeznania rocznego.
Formularz PIT/D
PIT/D to informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w 2004 r. Formularz stanowi załącznik do zeznań PIT-28, PIT-36 i PIT-37. PIT/D składają osoby, które dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym odsetek od kredytów mieszkaniowych i ulgi remontowej).
PLUSY I MINUSY
+Małżonkowie (zarówno wnoszący o łączne opodatkowanie, jak i rozliczający się indywidualnie) składają jeden załącznik PIT/D.
Co ważne, małżonkowie rozliczający się indywidualnie i dokonujący odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych załącznik PIT/D dołączają do zeznania jednego z małżonków, podając w zeznaniu drugiego z małżonków: NIP, nazwisko i imię małżonka oraz urząd skarbowy, do którego został złożony załącznik PIT/D.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK