| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, tj. nie korzystają z możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków, oczywiście jeżeli prawo pobierania pożytków z dochodu dzieci przysługuje obojgu rodzicom.
Rodzice nie wykazują we własnym zeznaniu dochodów z pracy małoletnich dzieci, a także ze stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku. Jeżeli małoletnie dziecko osiąga wymienione dochody, powinniśmy złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka. Zeznanie takie wypełniają i podpisują w imieniu dziecka rodzice. Reguły te dotyczą wyłącznie dzieci małoletnich, tj. tych, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Każda osoba, która ukończy ten wiek (uzyska pełnoletność), musi rozliczyć się z uzyskanych w ciągu roku podatkowego dochodów samodzielnie, bez względu na źródło i wysokość dochodów. Powinniśmy także pamiętać, że pełnoletnią staje się także osoba, która nie ukończyła jeszcze 18 lat, ale za zgodą sądu opiekuńczego zawarła związek małżeński. Osoba taka traktowana jest jak każda inna osoba pełnoletnia nawet wówczas, gdy małżeństwo zostało później unieważnione przed ukończeniem przez nią 18 lat.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT/M (3). Składamy go w terminie przewidzianym do złożenia zeznania rocznego.
Formularz PIT-2K
PIT-2K to oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Podatnicy, którzy w 2004 r. – na podstawie art. 26b ust. 1 u.p.d.o.f. – po raz pierwszy dokonają odliczeń od dochodu z tytułu faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, składają z załącznikiem PIT/D oświadczenie PIT-2K.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Począwszy od 1 stycznia 2002 r., stosownie do postanowień art. 26b ust. 1 u.p.d.o.f., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 u.p.d.o.f., odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2–4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
• budową budynku mieszkalnego albo
• wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK