| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-4 (15) – Min. Fin. 3258/VIII. Składamy go do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę.
Formularz PIT-5
PIT-5 to deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy. Formularz przeznaczony jest dla podatników, którzy zaliczki na podatek dochodowy od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze płacą według skali podatkowej. Obowiązek zapłaty takich zaliczek nakłada na nich art. 44 ust. 1 i ust. 6 u.p.d.o.f.
Zaliczki miesięczne od przychodów z działalności gospodarczej, za okres od stycznia do listopada, uiszczamy do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszczamy do 20 grudnia.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-5 (13) – Min. Fin. 3250/XIII, który składamy do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Nie składamy deklaracji za grudzień.
Formularz PIT-6
PIT-6 to deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej za rok podatkowy. Artykuł 43 ust. 1 u.p.d.o.f. przewiduje, że podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym.
ZAPAMIĘTAJ
Jesteś zobowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o:
 zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
 zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji,
 rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
Jesteś też zobowiązany wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu.
W myśl przepisów ustawy o PIT działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-6 (6) – Min. Fin. 3108/V, który składamy do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK