| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-4 (15) – Min. Fin. 3258/VIII. Składamy go do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę.
Formularz PIT-5
PIT-5 to deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy. Formularz przeznaczony jest dla podatników, którzy zaliczki na podatek dochodowy od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze płacą według skali podatkowej. Obowiązek zapłaty takich zaliczek nakłada na nich art. 44 ust. 1 i ust. 6 u.p.d.o.f.
Zaliczki miesięczne od przychodów z działalności gospodarczej, za okres od stycznia do listopada, uiszczamy do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszczamy do 20 grudnia.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-5 (13) – Min. Fin. 3250/XIII, który składamy do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Nie składamy deklaracji za grudzień.
Formularz PIT-6
PIT-6 to deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej za rok podatkowy. Artykuł 43 ust. 1 u.p.d.o.f. przewiduje, że podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym.
ZAPAMIĘTAJ
Jesteś zobowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o:
 zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
 zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji,
 rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
Jesteś też zobowiązany wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu.
W myśl przepisów ustawy o PIT działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-6 (6) – Min. Fin. 3108/V, który składamy do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK