| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Podatek od takiego przychodu ustalamy w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Jest on płatny bez wezwania w ciągu 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Nie dotyczy to jednak podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, którzy w ciągu 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) u.p.d.o.f.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-23 (3) – Min. Fin. 3409/V, który składamy do 14 dni od dnia zbycia nieruchomości lub praw majątkowych.
Formularz PIT-53
PIT-53 to deklaracja o wysokości uzyskanego dochodu. Ustawa o PIT przewiduje, że podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników: ze stosunku pracy z zagranicy, z emerytur i rent z zagranicy, z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6–9 u.p.d.o.f., są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Podatnicy tacy są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, do 20. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-53 (1) – Min. Fin. 3272, który składamy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik uzyskał dochód. Rozliczenia za grudzień dokonujemy w terminie złożenia zeznania rocznego bez konieczności składania deklaracji PIT-53.
Formularze dla ryczałtowców
Przedstawione formularze nie wyczerpują pełnego katalogu druków PIT. Nie obejmują przede wszystkim niepublikowanych jeszcze nowych wzorów zeznań rocznych dla ryczałtowców (PIT-28 oraz pochodne) oraz podatników karty podatkowej (PIT-16A). PIT-28 powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika do 31 stycznia roku następnego w stosunku do roku, za który jest składane. Również obowiązek złożenia deklaracji o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (PIT-16A), wynika bezpośrednio z art. 31 ust. 4 ustawy o ryczałcie. Przepis ten nakazuje, aby informacja taka (roczna deklaracja o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie w NFZ, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach) została złożona według ustalonego wzoru we właściwym urzędzie skarbowym po upływie roku podatkowego do 31 stycznia. Deklaracja o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego, powinna być złożona według ustalonego wzoru we właściwym urzędzie skarbowym po upływie roku podatkowego do 31 stycznia.
Stan prawny na 16 listopada 2004 r.

Marek Kutarba
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK