| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-8S składa się do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, którego formularz dotyczy.
CO NA TO PRAKTYKA?
Zaokrąglenia w deklaracjach
Sposób dokonywania zaokrągleń w deklaracjach określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 240, poz. 2063). Przewidują one, że zaokrąglanie podstaw opodatkowania (z wyjątkiem VAT) następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, zaś wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zaokrąglanie kwot podatków, odsetek za zwłokę, oprocentowania nadpłat, wynagrodzeń przysługujących płatnikom lub inkasentom oraz opłaty prolongacyjnej następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 5 groszy pomija się, zaś 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy. Inaczej zaokrągla się tylko VAT. Zaokrąglanie podstaw opodatkowania i kwot podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, jeżeli podatki te nie są pobierane przez płatników, a także podatku dochodowego od osób prawnych dokonywane jest do pełnych złotych, z pominięciem groszy.
Formularz PIT-12
Opisywany formularz to oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.
Ustawa o PIT przewiduje, że w pewnych okolicznościach rocznego obliczenia podatku może dokonać za nas płatnik, którego rolę pełnią: osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy (od wypłacanych przez nie emerytur i rent); jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne (od wypłacanych przez nie stypendiów); organy zatrudnienia (od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy); biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych); areszty śledcze oraz zakłady karne (od należności za pracę przypadającej tymczasowo aresztowanym oraz skazanym); spółdzielnie (od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni); oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej); centrum integracji społecznej (od wypłacanych świadczeń integracyjnych, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym; Dz.U. nr 122, poz. 1143 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK