| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Jedną z wielu wad zarzucanych polskiemu systemowi podatkowemu jest jego zbytnia formalizacja i skomplikowanie. Wydaje się, że większość działań zmierzających do wprowadzenia jasnych reguł ma charakter pozornego upraszczania systemu. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie deklaracji i formularzy podatkowych. Z jednej bowiem strony prowadzone są działania zmierzające do ograniczenia objętości formularzy, z drugiej zaś rośnie liczba formularzy, z których zobowiązani jesteśmy korzystać.
Aby ułatwić korzystanie z obowiązujących obecnie druków podatkowych, przedstawiamy dziś krótki przewodnik, który pozwala zorientować się kto, kiedy i jaki formularz powinien składać, rozliczając się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Oczywiście nie jest to pełne kompendium wiedzy na temat tych formularzy, a jedynie krótki katalog tego, co już obowiązuje w zakresie najważniejszych podatków.
W opracowaniu znajdziecie Państwo nie tylko dokładny opis najważniejszych formularzy, ale również krótkie instrukcje dotyczące terminów i form ich składania. „Poradnik” podpowiada również, w jaki sposób poprawiać błędnie wypełnione formularze i wskazuje sytuacje, kiedy jest to konieczne. Wśród tych informacji znajdziecie Państwo przykłady ilustrujące dane zagadnienie oraz najczęściej zadawane pytania dotyczące tej tematyki z wyczerpującymi odpowiedziami i podstawą prawną.
Wypełnianie deklaracji i ich korekta
W myśl art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808), przez pojęcie deklaracja rozumie się zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Ordynacja podatkowa przewiduje ponadto, że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracje mogą być składane w formie elektronicznej. Powinny zawierać dane w ustalonym formacie elektronicznym, zawarte we wzorze deklaracji określonym w odrębnych przepisach, powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz oznakowaniem przez wystawcę certyfikatu czasu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym.
Większość ustaw podatkowych upoważnia ministra właściwego do spraw finansów publicznych (obecnie Ministra Finansów) do określenia w rozporządzeniu wzorów deklaracji składanych przez podatników. W związku z tym co roku publikowane są „nowe” lub „zmienione” przepisy dotyczące wzorów takich deklaracji. W praktyce sięganie do nich nie jest konieczne, bowiem wystarczy pobrać odpowiedni druk np. w urzędzie skarbowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK