| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Jedną z wielu wad zarzucanych polskiemu systemowi podatkowemu jest jego zbytnia formalizacja i skomplikowanie. Wydaje się, że większość działań zmierzających do wprowadzenia jasnych reguł ma charakter pozornego upraszczania systemu. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie deklaracji i formularzy podatkowych. Z jednej bowiem strony prowadzone są działania zmierzające do ograniczenia objętości formularzy, z drugiej zaś rośnie liczba formularzy, z których zobowiązani jesteśmy korzystać.
Aby ułatwić korzystanie z obowiązujących obecnie druków podatkowych, przedstawiamy dziś krótki przewodnik, który pozwala zorientować się kto, kiedy i jaki formularz powinien składać, rozliczając się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Oczywiście nie jest to pełne kompendium wiedzy na temat tych formularzy, a jedynie krótki katalog tego, co już obowiązuje w zakresie najważniejszych podatków.
W opracowaniu znajdziecie Państwo nie tylko dokładny opis najważniejszych formularzy, ale również krótkie instrukcje dotyczące terminów i form ich składania. „Poradnik” podpowiada również, w jaki sposób poprawiać błędnie wypełnione formularze i wskazuje sytuacje, kiedy jest to konieczne. Wśród tych informacji znajdziecie Państwo przykłady ilustrujące dane zagadnienie oraz najczęściej zadawane pytania dotyczące tej tematyki z wyczerpującymi odpowiedziami i podstawą prawną.
Wypełnianie deklaracji i ich korekta
W myśl art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808), przez pojęcie deklaracja rozumie się zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Ordynacja podatkowa przewiduje ponadto, że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracje mogą być składane w formie elektronicznej. Powinny zawierać dane w ustalonym formacie elektronicznym, zawarte we wzorze deklaracji określonym w odrębnych przepisach, powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz oznakowaniem przez wystawcę certyfikatu czasu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym.
Większość ustaw podatkowych upoważnia ministra właściwego do spraw finansów publicznych (obecnie Ministra Finansów) do określenia w rozporządzeniu wzorów deklaracji składanych przez podatników. W związku z tym co roku publikowane są „nowe” lub „zmienione” przepisy dotyczące wzorów takich deklaracji. W praktyce sięganie do nich nie jest konieczne, bowiem wystarczy pobrać odpowiedni druk np. w urzędzie skarbowym.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »