| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zmiany w ustawie o p.d.o.f.

Zmiany w ustawie o p.d.o.f.

Jakie zmiany w ustawie o p.d.o.f. weszły w życie od 1 stycznia 2005 r.?
Przepisy ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 263, poz. 2619 z 13 grudnia 2004 r.), w większości weszły w życie 1 stycznia 2005 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tej daty.
Zmiany w zasadach opodatkowania wdów, wdowców i osób rozwiedzionych
Możliwość wspólnego opodatkowania małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, istnieje w ustawie o p.d.o.f. – w różnych wersjach – od początku jej obowiązywania. Z tego preferencyjnego sposobu opodatkowania mogli jednak korzystać tylko ci, którzy w związku małżeńskim (i we wspólnocie majątkowej) pozostawali przez cały rok podatkowy (art. 6 ust. 2 ustawy o p.d.o.f.). Przepis ten został zaskarżony jako niekonstytucyjny i z dniem 12 maja 2004 r. utracił moc na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 maja 2004 r., sygn. akt K 8/03 (Dz.U Nr 109, poz. 1163) – w zakresie, w jakim pozbawiał prawa do preferencyjnego obliczania podatku od skumulowanych dochodów małżonków:
Warto wiedzieć:
Mimo iż zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego wprowadzanie zmian w ustawie o p.d.o.f. bez odpowiedniego okresu dostosowawczego (co powiązane zostało z wymogiem opublikowania ich w Dzienniku Ustaw do końca listopada roku poprzedzającego rok ich wejścia w życie) narusza zasady pewności prawa i zaufania obywateli do państwa, wynikające z zasady demokratycznego państwa prawnego, przepisy wskazanej wyżej ustawy – do czasu ich ew. zaskarżenia oraz uznania przez TK za niekonstytucyjne – są w pełni obowiązujące dla podatników.
a) podatnika, który zawarł związek małżeński przed początkiem roku podatkowego, a którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
b) podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a którego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego nie złożywszy wspólnego zeznania rocznego.
Stąd też z dniem 1 stycznia 2005 r. pojawił się w ustawie nie tylko nowy art. 6 ust. 2, powtarzający w zasadzie poprzednią treść tego przepisu, ale także nowy art. 6a wprowadzający możliwość wspólnego opodatkowania małżonków nawet wtedy, gdy nie pozostają przez cały rok podatkowy we wspólnocie majątkowej i w związku małżeńskim. Przepis ten dotyczy jednak tylko sytuacji, gdy jeden z małżonków zmarł, preferencyjne zasady opodatkowania nadal nie mają natomiast zastosowania do małżeństw zawartych w trakcie roku podatkowego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »