| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

W celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym należy także na oddzielnej stronie podatkowej księgi przychodów i rozchodów:
1) ustalić wartość osiągniętego przychodu w roku podatkowym (kol. 9),
2) ustalić wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów w sposób następujący:
• do wartości spisu z natury na początek roku podatkowego doliczyć wartość zakupu towarów handlowych (materiałów) z kol. 10 i 11, a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec roku podatkowego,
• kwotę wynikającą z tego obliczenia powiększyć o kwotę wydatków z kol. 15 oraz pomniejszyć o wartość wynagrodzeń w naturze w tej części, w której wydatki (koszty) związane z wynagrodzeniami w naturze zostały zaksięgowane w innych kolumnach księgi przychodów i rozchodów (np. w gastronomii koszty zakupu materiałów i towarów handlowych zużytych do przygotowania posiłków dla pracowników zostały wpisane w kol. 10),
3) wartość osiągniętego przychodu (kol. 9) pomniejszyć o wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodu, obliczonych zgodnie z objaśnieniami zawartymi w pkt 2; wynikająca z tego obliczenia różnica stanowi kwotę dochodu osiągniętego w roku podatkowym.
Przykład 8
Przykład podsumowania księgi przychodów i rozchodów oraz obliczenia dochodu na koniec roku podatkowego:
Przychód (kol. 9) 168 450,50 zł.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym:
– wartość spisu z natury na początek roku podatkowego 9678,26 zł,
– plus wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów (kol. 10) 103 184,78 zł,
– plus wydatki na koszty uboczne zakupu (kol. 11) 941,20 zł,
– minus wartość spisu z natury na koniec roku podatkowego 6584,42 zł,
– plus kwota pozostałych wydatków (kol. 15) 7350,06 zł,
– minus wartość wynagrodzeń w naturze ujętych w innych kolumnach księgi 826 zł.
Ustalenie dochodu osiągniętego w roku podatkowym:
a) przychód 168 450,50 zł,
b) minus koszty uzyskania przychodów 113 743,88 zł.
Dochód (a – b) 54 706,62 zł.
Dane dotyczące prowadzonej przez podatnika działalności ustalone w przedstawiony sposób należy wykazać w zeznaniu rocznym.
Zeznanie roczne dla podatników opodatkowanych podatkiem liniowym
Opcję liniowego 19-procentowego podatku od dochodów uzyskiwanych przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczanych zeznaniem rocznym PIT-36L wprowadzono do ustawy począwszy od 1 stycznia 2004 r. Podatek ten dotyczy jedynie podatników uzyskujących przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, a zatem dochodów ustalanych na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych lub też za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wyboru na 2004 r. tego sposobu opodatkowania podatnicy musieli dokonać do 20 stycznia 2004 r. przez złożenie stosownego wniosku właściwemu według swego miejsca zamieszkania naczelnikowi urzędu skarbowego (art. 9a ust. 2 updof). We wniosku tym rozstrzygnęli, że na 2004 r. wybierają sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, czyli według liniowej stawki podatku 19%. Tym samym zrezygnowali z opodatkowania tych dochodów według skali podatkowej określonej w art. 27 updof oraz przysługujących przy takim rozliczeniu ulg podatkowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK