| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

W celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym należy także na oddzielnej stronie podatkowej księgi przychodów i rozchodów:
1) ustalić wartość osiągniętego przychodu w roku podatkowym (kol. 9),
2) ustalić wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów w sposób następujący:
• do wartości spisu z natury na początek roku podatkowego doliczyć wartość zakupu towarów handlowych (materiałów) z kol. 10 i 11, a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec roku podatkowego,
• kwotę wynikającą z tego obliczenia powiększyć o kwotę wydatków z kol. 15 oraz pomniejszyć o wartość wynagrodzeń w naturze w tej części, w której wydatki (koszty) związane z wynagrodzeniami w naturze zostały zaksięgowane w innych kolumnach księgi przychodów i rozchodów (np. w gastronomii koszty zakupu materiałów i towarów handlowych zużytych do przygotowania posiłków dla pracowników zostały wpisane w kol. 10),
3) wartość osiągniętego przychodu (kol. 9) pomniejszyć o wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodu, obliczonych zgodnie z objaśnieniami zawartymi w pkt 2; wynikająca z tego obliczenia różnica stanowi kwotę dochodu osiągniętego w roku podatkowym.
Przykład 8
Przykład podsumowania księgi przychodów i rozchodów oraz obliczenia dochodu na koniec roku podatkowego:
Przychód (kol. 9) 168 450,50 zł.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym:
– wartość spisu z natury na początek roku podatkowego 9678,26 zł,
– plus wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów (kol. 10) 103 184,78 zł,
– plus wydatki na koszty uboczne zakupu (kol. 11) 941,20 zł,
– minus wartość spisu z natury na koniec roku podatkowego 6584,42 zł,
– plus kwota pozostałych wydatków (kol. 15) 7350,06 zł,
– minus wartość wynagrodzeń w naturze ujętych w innych kolumnach księgi 826 zł.
Ustalenie dochodu osiągniętego w roku podatkowym:
a) przychód 168 450,50 zł,
b) minus koszty uzyskania przychodów 113 743,88 zł.
Dochód (a – b) 54 706,62 zł.
Dane dotyczące prowadzonej przez podatnika działalności ustalone w przedstawiony sposób należy wykazać w zeznaniu rocznym.
Zeznanie roczne dla podatników opodatkowanych podatkiem liniowym
Opcję liniowego 19-procentowego podatku od dochodów uzyskiwanych przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczanych zeznaniem rocznym PIT-36L wprowadzono do ustawy począwszy od 1 stycznia 2004 r. Podatek ten dotyczy jedynie podatników uzyskujących przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, a zatem dochodów ustalanych na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych lub też za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wyboru na 2004 r. tego sposobu opodatkowania podatnicy musieli dokonać do 20 stycznia 2004 r. przez złożenie stosownego wniosku właściwemu według swego miejsca zamieszkania naczelnikowi urzędu skarbowego (art. 9a ust. 2 updof). We wniosku tym rozstrzygnęli, że na 2004 r. wybierają sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, czyli według liniowej stawki podatku 19%. Tym samym zrezygnowali z opodatkowania tych dochodów według skali podatkowej określonej w art. 27 updof oraz przysługujących przy takim rozliczeniu ulg podatkowych.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK