| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy dla pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą pomniejszać uzyskany z niej dochód o straty na zasadach wynikających z art. 9 updof (czyli odliczenie dotyczy strat z tego źródła przychodów i można stratę odliczać w pięciu kolejnych latach podatkowych). Odliczenie to nie może w którymkolwiek z lat przekroczyć 50% kwoty tej straty. Podatnicy mogą również pomniejszyć dochód z tej działalności o składki na ubezpieczenia społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) updof. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Odliczeniu od dochodu podlegają składki na ubezpieczenie społeczne, jeśli nie zostały:
1) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
2) odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub
3) odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Osoby opodatkowane podatkiem liniowym mogą odliczyć od podatku jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość składki podlegającej odliczeniu ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Odliczeniu podlega zgodnie z art. 27b ust. 2 updof jedynie 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Podatnicy, którzy wybrali liniowy sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie mogą dokonywać innych odliczeń od dochodów i podatku z tej działalności.
Osoby opodatkowane podatkiem liniowym mogą odliczyć od podatku jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zeznanie roczne dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, w tym przypadku PIT-36, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (w tym dochodu/straty z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanego według skali podatkowej) w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli podatnicy uzyskują dochody z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b updof oraz pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym 19%, to w tym samym terminie składają odrębne zeznania dotyczące tych dochodów.
Podatnicy w zeznaniu PIT-36 mają możliwość wspólnego rozliczenia podatku z małżonkiem bądź rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zgodnie z art. 6 ust. 2 updof małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, w stosunku do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy art. 30c updof (tzn. dotyczące liniowego podatku 19%) lub przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w części dotyczącej działalności gospodarczej, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy – mogą skorzystać z łącznego opodatkowania swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu odrębnie przez każdego z małżonków kwot podlegających odliczeniu od dochodu. W tym przypadku podatek ustala się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z zastrzeżeniem, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK