| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Wymieniona zasada ma również zastosowanie w przypadku, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku (nie przekroczył w 2004 r. kwoty 2790 zł).
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
1) zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Innym sposobem preferencyjnego rozliczenia jest, zgodnie z art. 6 ust. 4 updof, opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci.
Prawo do wspólnego rozliczenia nabywają osoby, które w roku podatkowym samotnie wychowują dzieci:
a) małoletnie, czyli te, które nie ukończyły 18 lat, lub w inny sposób przewidziany przepisami prawa nie uzyskały pełnoletności,
b) bez względu na wiek, na które – zgodnie z odrębnymi przepisami – pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
c) uczące się w szkołach do ukończenia 25 lat, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
Przy czym w każdym z ww. przypadków nie jest określony czas trwania w roku podatkowym stanu uprawniającego do skorzystania z prawa do wspólnego rozliczenia z dziećmi. Należy zatem przyjąć, że uprawnienie to nabywa się w każdym przypadku zaistnienia w trakcie roku podatkowego zdarzenia uprawniającego do wspólnego rozliczenia z dziećmi.
Warunkiem niezbędnym takiego sposobu rozliczenia jest jednak to, że ani do osoby samotnie wychowującej, ani do jej dziecka nie mają zastosowania przepisy art. 30c updof (tzn. dotyczące liniowego podatku 19%) lub przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w części dotyczącej działalności gospodarczej.
Opodatkowanie podatkiem liniowym uniemożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem lub na preferencyjnych zasadach dla osób samotnie wychowujących dzieci.
W przypadku rozliczania podatku wspólnie z dziećmi podatek jest określany w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Podobnie jak przy wspólnym rozliczaniu małżonków do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie oraz nie dolicza się dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK