| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Wymieniona zasada ma również zastosowanie w przypadku, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku (nie przekroczył w 2004 r. kwoty 2790 zł).
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
1) zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Innym sposobem preferencyjnego rozliczenia jest, zgodnie z art. 6 ust. 4 updof, opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci.
Prawo do wspólnego rozliczenia nabywają osoby, które w roku podatkowym samotnie wychowują dzieci:
a) małoletnie, czyli te, które nie ukończyły 18 lat, lub w inny sposób przewidziany przepisami prawa nie uzyskały pełnoletności,
b) bez względu na wiek, na które – zgodnie z odrębnymi przepisami – pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
c) uczące się w szkołach do ukończenia 25 lat, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
Przy czym w każdym z ww. przypadków nie jest określony czas trwania w roku podatkowym stanu uprawniającego do skorzystania z prawa do wspólnego rozliczenia z dziećmi. Należy zatem przyjąć, że uprawnienie to nabywa się w każdym przypadku zaistnienia w trakcie roku podatkowego zdarzenia uprawniającego do wspólnego rozliczenia z dziećmi.
Warunkiem niezbędnym takiego sposobu rozliczenia jest jednak to, że ani do osoby samotnie wychowującej, ani do jej dziecka nie mają zastosowania przepisy art. 30c updof (tzn. dotyczące liniowego podatku 19%) lub przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w części dotyczącej działalności gospodarczej.
Opodatkowanie podatkiem liniowym uniemożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem lub na preferencyjnych zasadach dla osób samotnie wychowujących dzieci.
W przypadku rozliczania podatku wspólnie z dziećmi podatek jest określany w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Podobnie jak przy wspólnym rozliczaniu małżonków do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie oraz nie dolicza się dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK