| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

W związku z tym, że do skorzystania z przedmiotowego odliczenia należy spełnić wiele bardzo rozbudowanych warunków, określonych w art. 26b updof, oraz mając na uwadze zakres tego opracowania nie przedstawiono ich szczegółowo. Zasygnalizowano jedynie występowanie w ustawie takiej normy prawnej.
Odliczenia od podatku
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2004 r. dokonała w zasadzie likwidacji prawie wszystkich odliczeń od podatku, pozostawiając jedynie odliczenie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz odliczenia przysługujące podatnikom na zasadzie praw nabytych. Podstawę odliczenia stanowi podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej obowiązującej na dany rok podatkowy, określonej w art. 27 updof.
Ulgą podatkową, odliczaną w pierwszej kolejności od podatku dochodowego jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Odliczeniu podlega kwota składki:
• opłacona w ciągu roku podatkowego bezpośrednio przez podatnika,
• pobrana w roku podatkowym przez płatnika.
Należy zaznaczyć, że odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a updof, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Odliczeniu podlega jedynie 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
W przypadku podatników, którym płatnik pobierał składki, podstawę dokonania odliczeń stanowią dane z informacji PIT-11/8B otrzymanych od płatnika. Natomiast kwoty składek zapłaconych przez podatnika odlicza się na podstawie dowodów wpłat dokonanych wyłącznie w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie (liczy się data wpłaty/potwierdzenia przelewu).
Od podatku obniżonego o składki zdrowotne można dokonać odliczeń z innych tytułów na zasadach praw nabytych, do których należą:
• ulgi za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu nauki zawodu przyznanej na podstawie art. 27c updof, rozporządzenia Ministra Finansów z 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 35, poz. 173 z późn.zm.) oraz art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym; ulga ta jest przyznawana osobom prowadzącym działalność gospodarczą, a kwotę ulg uczniowskich określa urząd skarbowy w decyzji;
• ulgi mieszkaniowe.
Podatnikom, którzy w latach 1997– –2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków na cele mieszkaniowe w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej, przysługuje w 2004 r prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK