| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

W związku z tym, że do skorzystania z przedmiotowego odliczenia należy spełnić wiele bardzo rozbudowanych warunków, określonych w art. 26b updof, oraz mając na uwadze zakres tego opracowania nie przedstawiono ich szczegółowo. Zasygnalizowano jedynie występowanie w ustawie takiej normy prawnej.
Odliczenia od podatku
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2004 r. dokonała w zasadzie likwidacji prawie wszystkich odliczeń od podatku, pozostawiając jedynie odliczenie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz odliczenia przysługujące podatnikom na zasadzie praw nabytych. Podstawę odliczenia stanowi podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej obowiązującej na dany rok podatkowy, określonej w art. 27 updof.
Ulgą podatkową, odliczaną w pierwszej kolejności od podatku dochodowego jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Odliczeniu podlega kwota składki:
• opłacona w ciągu roku podatkowego bezpośrednio przez podatnika,
• pobrana w roku podatkowym przez płatnika.
Należy zaznaczyć, że odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a updof, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Odliczeniu podlega jedynie 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
W przypadku podatników, którym płatnik pobierał składki, podstawę dokonania odliczeń stanowią dane z informacji PIT-11/8B otrzymanych od płatnika. Natomiast kwoty składek zapłaconych przez podatnika odlicza się na podstawie dowodów wpłat dokonanych wyłącznie w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie (liczy się data wpłaty/potwierdzenia przelewu).
Od podatku obniżonego o składki zdrowotne można dokonać odliczeń z innych tytułów na zasadach praw nabytych, do których należą:
• ulgi za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu nauki zawodu przyznanej na podstawie art. 27c updof, rozporządzenia Ministra Finansów z 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 35, poz. 173 z późn.zm.) oraz art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym; ulga ta jest przyznawana osobom prowadzącym działalność gospodarczą, a kwotę ulg uczniowskich określa urząd skarbowy w decyzji;
• ulgi mieszkaniowe.
Podatnikom, którzy w latach 1997– –2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków na cele mieszkaniowe w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej, przysługuje w 2004 r prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK