| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Kolejnym z odliczeń mieszkaniowych jest ulga na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Rok 2004 jest drugim z trzyletniego okresu (2003–2005), na który ustawodawca określił limit odliczeń z tytułu wydatków na remont i modernizację. Odliczeniu od podatku podlega z tego tytułu 19% poniesionych wydatków, przy czym nie może ono przekroczyć 5670 zł (3% z kwoty 189 000 zł), jeżeli wydatki dotyczą budynku mieszkalnego, i 4725 zł (2,5% z kwoty 189 000 zł), jeżeli wydatki dotyczą lokalu mieszkalnego. W przypadku gdy wydatki dotyczą zarówno domu mieszkalnego, jak i lokalu mieszkalnego, stosuje się wyższy limit – 5670 zł.
W sytuacji gdy podatnik dokonując remontu ponosi również wydatki na remont i modernizację instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych i w związku z tymi wydatkami przekroczy podane limity, wysokość odliczeń podwyższa się o 945 zł (0,5% z kwoty 189 000 zł).
Należy podkreślić, że z odliczeń w ramach wydatków na remont i modernizację można skorzystać wówczas, gdy suma wydatków poniesionych od początku 2003 r. przekroczyła 567 zł. Przy czym odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione w danym roku podatkowym.
Z odliczeń w ramach wydatków na remont i modernizację można skorzystać wówczas, gdy suma wydatków poniesionych od początku 2003 r. przekroczyła 567 zł.
Rodzaje wydatków na remont i modernizację podlegających odliczeniu od podatku określa minister właściwy do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, mając na uwadze w szczególności konieczność zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych podatnika.
Wysokość odliczeń od podatku z tytułu wymienionych wydatków mieszkaniowych dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie:
• podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków,
• przed zawarciem związku małżeńskiego korzystali z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na wymienione cele mieszkaniowe – kwoty określonego przez ustawodawcę limitu odliczeń zmniejsza się o kwotę dotychczas dokonanych odliczeń z tych tytułów przez oboje małżonków,

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK