| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Przychody osiągnięte w Polsce
Podatnicy, którzy mają siedzibę w Polsce, są opodatkowani podatkiem od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli natomiast nie mają siedziby na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od tych dochodów, które osiągają w Polsce. Uwzględniając podział na pochodzenie źródła przychodów w zeznaniu CIT-8 istnieje obowiązek odrębnego wykazania przychodów osiągniętych w Polsce (poz. 25) oraz przychodów ze źródeł położonych poza terytorium Polski (poz. 26). Ponadto w CIT-8 wykazywane są w odrębnej pozycji przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych, w wysokości odpowiadającej udziałowi podatnika (poz. 27).
Natomiast przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym dywidendy uzyskane w spółkach mających siedzibę w Polsce, nie są wykazywane w zeznaniu CIT-8.
Przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym dywidendy uzyskane w spółkach mających w Polsce siedzibę, nie są wykazywane w zeznaniu CIT-8.
Przychody osiągnięte poza terytorium Polski
W zeznaniu rocznym CIT-8, tak jak w deklaracjach miesięcznych, podatnicy posiadający siedzibę w Polsce mają obowiązek odrębnego wykazania przychodów ze źródeł położonych poza terytorium RP (poz. 26), podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (tj. przychodów, w tym dywidend z tytułu udziału w zyskach osób prawnych niemających w Polsce siedziby oraz przychodów osiągniętych poza terytorium Polski, które są równorzędne z przychodami wymienionymi w art. 21 ust. 1 updop – „należności licencyjne”).
W zeznaniu rocznym, tym razem w przeciwieństwie do deklaracji miesięcznych, przy ustalaniu dochodu (straty) występuje ponadto konieczność odrębnego wykazania dochodu (straty ze znakiem minus) ze źródeł przychodów położonych za granicą, np. w ramach prowadzonej tam działalności gospodarczej w formie zakładu. W takiej sytuacji w informacji CIT-8/O istnieje możliwość wykazania dochodów wolnych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 updop, tj. wolnych od podatku dochodów osiąganych poza terytorium Polski, jeżeli umowa międzynarodowa tak stanowi. Jeżeli od tych dochodów podatnicy zapłacili podatek za granicą, mogą odliczyć go od podatku należnego według ogólnej zasady określonej w art. 20 ust. 1 updop. Jeżeli bowiem podatnicy posiadający siedzibę lub zarząd w Polsce osiągają dochody również poza terytorium RP i dochody te podlegają opodatkowaniu w obcym państwie, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3 updop (tzn. nie są te dochody wolne od podatku) i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu nie stanowi inaczej, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium RP. W takiej sytuacji od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w innym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK